گزارش اکوایران از آخرین تحولات بازار سهام؛

جزر و مدّ در بورس تهران / هفتمین روز خروج سرمایه از بازار

17:33 - 1401/08/25
اکوایران: در روز چهارشنبه شاخص کل بورس تهران به صعود ادامه داد تا از روند نزولی ابتدای هفته رها شود.

به گزارش اکوایران ، روز چهارشنبه شاخص کل بورس در شروع معاملات روند نزولی پیدا کرد اما در ادامه صعودی شد. در پایان معاملات شاخص کل بورس با افزایش 3 هزار و 149 واحدی به رقم یک میلیون و 413 هزار و 573 واحد رسید. 

 

امروز شاخص کل هم‌وزن نیز رشد کرد و در پایان معاملات هزار و 701 واحد نسبت به روز  سه‌شنبه بالا آمد و در رقم 401 هزار و 470 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 47 واحد رشد کرد و در رقم 18 هزار و 478 واحد باقی ماند. 

جزر و مدّ در بورس تهران / هفتمین روز خروج سرمایه از بازار11

دو سمت صعودی و نزولی بازار سهام

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 406 نماد رشد قیمت داشتند و 251 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 62 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 38 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج سرمایه از بورس

در مجموع معاملات چهارشنبه، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای هفتمین روز متوالی منفی شد و 202 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

 بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 31 میلیارد تومان بود. پس از شپنا، نمادهای وبملت (بانک ملت) و شبندر (شرکت پالایش نفت بندعباس) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

لیدرهای بازار سهام

امروز سبزترین گروه بازار دارویی‌ها بودند. نمادهای «پارسان»، «وغدیر» و «شستا» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند و در مقابل نمادهای «کگل»، «شپدیس» و «وصندوق» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.  

در فرابورس نیز نمادهای «صبا»، «ددانا» و «پخش» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «زاگرس»، «غصینو» و «فغدیر» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خگستر صدرنشین است و شستا و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، فرابورس و تلیسه پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

عرضه و تقاضای بورس

در معاملات چهارشنبه 93 نماد صف خرید داشتند و 23 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افزایش 78 درصدی به 226 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 21 درصد کاهش یافت و 205 میلیارد تومان بود. در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید در رقم 86 میلیارد تومان ایستاد. 

در پایان معاملات نماد حتوکا (شرکت حمل و نقل توکا) با صف‌ خرید 13 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از حتوکا، نمادهای شفا (شرکت سرمایه گذاری شفا دارو) و بالاس (شرکت مهندسی ساختمان تأسیسات راه آهن) بیشترین صف خرید را داشتند. 

 ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 6 هزار و 696 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 819 میلیارد تومان بود که 27 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.  

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 7 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 92 میلیارد تومان رسید. 

در معاملات امروز نماد خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 116 میلیارد تومان بود. 

پس از خگستر، خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشت و نماد شبندر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن نمادهای شتران و تیپیکو در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز شستا با تعداد 462 میلیون و 395 هزار و 351 سهم در صدر قرار گرفته است. خگستر در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به دی  تعلق داشت. دو نماد خودرو و خساپا در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

جزر و مدّ در بورس تهران / هفتمین روز خروج سرمایه از بازار15