نقشه بازار سهام در روز دوشنبه؛

بورس روحیه گرفت / حقوقی‌ها بازار را سبز کردند

17:30 - 1401/07/04
اکوایران: امروز شاهد خروج پول حقیقی و ورود پول حقوقی به بازار سهام بودیم و شاخص‌های بازار سهام رشد کردند.

به گزارش اکوایران، در معاملات روز دوشنبه چهارم مهر ماه، شاخص کل بورس پایتخت نسبت به روز کاری قبل 6 هزار و 262 واحد رشد کرد و به رقم یک میلیون و 334 هزار و 448 واحد رسید. 

شاخص هم وزن بورس با افزایش هزار و 514 واحدی در سطح 388 هزار و 31 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 37 واحد بالا آمد و در سطح 18 هزار و 183 واحد قرار گرفت.  

خروج سرمایه از بورس

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای هفتمین روز متوالی منفی شد و 123 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز دوشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 30 میلیارد تومان بود. پس از بپاس، نمادهای خودرو (شرکت ایران خودرو) و وغدیر (شرکت سرمایه گذاری غدیر) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

بورس روحیه گرفت / حقوقی‌ها بازار را سبز کردند8

نمادهای پیشران

امروز نمادهای «فارس»، «خودرو» و «فولاد» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند. در مقابل نمادهای «کگل»، «میدکو» و «وپاسار» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «فرابورس»، «کزغال» و «فغدیر» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «کگهر»، «دماوند» و «بپاس» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خگستر صدرنشین است و خساپا خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، کرمان و آریا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

ارزش معاملات  

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 138 هزار و 282 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 134 هزار و 464 میلیارد تومان بود که 97 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 20 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 94  میلیارد تومان رسید. 

صف‌های خرید و فروش بازار سهام

در معاملات دوشنبه 57 نماد صف خرید داشتند و 69 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 68 درصدی به 133 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 105 درصد افزایش یافت و 217 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار 40 میلیارد تومان بود و ارزش صف‌های خرید نیز در رقم 59 میلیارد تومان ایستاد. 

در پایان معاملات نماد فرابورس (شرکت فرابورس ایران) با صف‌ خرید 12 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از فرابورس، نمادهای مفاخر (شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی) و کالا (شرکت بورس کالای ایران) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد آسیاتک تعلق داشت که ارزش آن 21 میلیارد تومان بود. پس از آسیاتک، نمادهای غدشت، زمگسا، حپترو و مرقام بیشترین صف فروش داشتند.

.