گزارش اکوایران از آخرین تحولات بازار سهام؛

بورس سقوط کرد / عقب نشینی شاخص

17:21 - 1401/06/27
اکوایران: در روز یکشنبه شاخص‌ کل بورس در رقم یک میلیون و 377 قرار گرفت و نمادهای قرمزپوش 80 درصد بازار را تشکیل دادند.

به گزارش اکوایران، امروز معاملات بازار با افت شاخص‌ کل آغاز شد و در یک ساعت ابتدایی بیش از 3 هزار واحد ریزش کرد. در نهایت شاخص 11 هزار و 183 واحد پائین‌تر از روز قبل ایستاد و به سطح یک میلیون و 377 هزار و 915 واحد رسید. 

 

شاخص هم وزن نیز در پایان معاملات امروز 2 هزار و 981 واحد نسبت به روز چهارشنبه پائین آمد و در رقم 401 هزار و 908 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم قرمزپوش شد و 102 واحد افت کرد و به رقم 18 هزار و 630 واحد رسید.

بورس سقوط کرد / عقب نشینی شاخص9

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 128 نماد رشد قیمت داشتند و 536 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 19 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 81 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 273 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز چهارشنبه افزایش 184 درصدی داشته است.

در معاملات روز یکشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام تفارس (شرکت تأمین سرمایه خلیج فارس) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 21 میلیارد تومان بود. پس از تفارس، نمادهای بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) و شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «فولاد»، «شپنا» و «فملی» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل  بورس  داشتند. در مقابل نمادهای «انرژی3»، «زپارس» و «دانا» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «کگهر»، «شگویا» و «شاوان» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «کزغال»، «خدیزل» و «بگیلان» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و خساپا و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، گدنا و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

عرضه و تقاضا در معاملات یکشنبه

در معاملات یکشنبه 55 نماد صف خرید داشتند و 69 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 28 درصدی به 159 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 27 درصد افزایش یافت و 192 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار 16 میلیون تومان بود و ارزش صف‌های خرید نیز در رقم 54 میلیارد تومان ایستاد. 

در پایان معاملات نماد کزغال (شرکت زغال سنگ پروده طبس) با صف‌ خرید 8 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از کزغال، نمادهای خمحور (شرکت تولید محور خودرو) و حپترو (شرکت حمل و نقل پتروشیمی) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد ذوب تعلق داشت که ارزش آن 5 میلیارد تومان بود. پس از ذوب، نمادهای ثفارس، سکرد، غپاک و ثاباد بیشترین صف فروش داشتند.

افت ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 14 هزار و 163 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 8 هزار و 545 میلیارد تومان بود که 60 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 5 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 405 میلیارد تومان رسید. 

جدول معاملات

در معاملات امروز نماد میدکو (شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 296 میلیارد تومان بود. 

پس از میدکو، شپنا بیشترین ارزش معاملات را داشت و بساما رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد دانا و خودرو در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد 334 میلیون و 276 هزار و 478 سهم در صدر قرار گرفته است. دانا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به دی تعلق داشت. دو نماد خودرو و خساپا نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس سقوط کرد / عقب نشینی شاخص4