گزارش اکوایران از آخرین تحولات بازار سهام؛

ریزش شاخص بورس شدت گرفت / روز چهارم خروج سهامداران از بازار

18:06 - 1401/05/26
اکوایران: در روز چهارشنبه شاخص کل بورس برای دومین روز متوالی افت کرد و کاهش 8 هزار واحدی را پشت سر گذاشت. ارزش معاملات نیز باز هم افت کرد و برای چهارمین روز متوالی پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.

به گزارش اکوایران ، روز چهارشنبه شاخص کل بورس در شروع معاملات افزایشی شد اما پس از آن شروع به کاهش کرد. در پایان معاملات شاخص کل بورس با ریزش 8 هزار و 104 واحدی به رقم یک میلیون و 451 هزار و 395 واحد رسید. 

 

امروز شاخص کل هم‌وزن نیز رشد کرد و در پایان معاملات 452 واحد نسبت به روز سه‌شنبه بالا آمد و در رقم 399 هزار و 75 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 57 واحد افت کرد و در رقم 19 هزار و 44 واحد باقی ماند. 

ریزش شاخص بورس شدت گرفت / روز چهارم خروج سهامداران از بازار14

دو سمت صعودی و نزولی بازار سهام

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 317 نماد رشد قیمت داشتند و 336 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 49 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 51 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 175 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز گذشته 9 درصد افزایش داشته است. 

در معاملات روز چهارشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 39 میلیارد تومان بود. پس از شپنا ، نمادهای های وب (شرکت داده گستر عصر نوین-های وب) و پترول (شرکت سرمایه گذاری و توسعه پتروشیمی خلیج فارس) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در مقابل، بیشترین ورود پول حقیقی به نماد خساپا اختصاص داشت. پس از خساپا، نمادهای وساپا و سمگا در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. 

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «فارس»، «شبندر» و «شپدیس» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل  بورس  داشتند و نمادهای «خودرو»، «خساپا» و «وتجارت» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «زاگرس»، «آریا» و «شاوان» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «بپاس»، «دماوند» و «بپیوند» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خساپا صدرنشین است و خودرو و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، ریشمک و زکشت پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

مازاد تقاضا در بورس

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل کاهش یافت و 3 میلیارد تومان بود. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 15 درصد رشد کرد و در رقم 60 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد خساپا (شرکت سایپا) با صف‌ خرید 11 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از خساپا، نمادهای بکاب (شرکت صنایع جوشکاب یزد) و غگلستا (شرکت پگاه گلستان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد حپترو (شرکت حمل و نقل پتروشیمی) تعلق داشت که ارزش آن 2 میلیارد تومان بود. پس از حپترو، نمادهای جم پیلن و کطبس بیشترین صف فروش داشتند. 

ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 13 هزار و 132 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 7 هزار و 497 میلیارد تومان بود که 57 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 2 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 821 میلیارد تومان رسید. 

جدول معاملات

در معاملات امروز نماد خساپا (شرکت ساپیا) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 356 میلیارد تومان بود. 

پس از خساپا، خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشت و نماد شپنا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن خگستر و شبندر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز خساپا با تعداد یک میلیارد و 639 میلیون 962 هزار و 297 سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به وتجارت تعلق داشت. دو نماد دی و شستا در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

ریزش شاخص بورس شدت گرفت / روز چهارم خروج سهامداران از بازار15