ریزش قیمت‌ها در بازار ارز و سکه / قیمت دلار پائین آمد

16:27 - 1401/05/23
امروز یکشنبه 23 مرداد 1401 یخ قیمت دلار و سکه آب شد و قیمت ها بر مدار کاهش قرار گرفت.

به گزارش اکوایران، بررسی هسته مرکزی بازار ارز تهران در دومین روز هفته جاری حکایت از کاهش نرخ دلار دارد. یخ اسکناس آمریکایی در تهران از روز گذشته در حال آب شدن است و قیمت دلار به سمت پایین در حال حرکت است. قیمت دلار امروز در تهران دو محدوده حساس را از دست داد و حتی تا ابتدای کانال هم عقب نشینی کرد. 

 

فعالان بازار ارز تهران دلیل این کاهش قیمت را به تبعیت تهران از بازار های همسایه ربط می دهند . نرخ دلار هرات از شب گذشته بر مدار نزول قرار گرفته و اسکناس آمریکایی در بازار یاد شده یک کانال عقب نشینی کرد. قیمت دلار هرات امروز  تقریبا 440 تومان ارزان تر از روز شنبه معامله شد. در این میان سلیمانیه فاز مخالف زد. نرخ دلار سلیمانیه امروز اندکی بالا تر از روز گذشته معامله شد.  

نرخ حواله درهم نیز امروز پا به پای دلار مسیر کاهش را طی کرد. قیمت درهم روز گذشته 150تومان کاهش را ثبت کرد و در بازار امروز هم مانند روز گذشته 150 تومان دیگر ارزان شد . 

البته همه خبرها در بازار آزاد نبود. بازار ارز توافقی هم امروز در سراشیبی قرار گرفت. کاهش تب و تاب قیمت دلار آزاد در نرخ دلار توافقی هم دیده شد . قیمت دلار در بازار توافقی امروز یک کانال پایین آمد  و به کانال 28 هزار تومان برگشت نرخ دلار توافق امروز  به رقم 28 هزار و 500 تومان معامله شد . 

قیمت دلار در صرافی ملی و بازار متشکل ارزی 

در صرافی ملی هم ظهر امروز  قیمت خرید دلار آمریکا 27 هزار و 793  تومان و قیمت فروش دلار آمریکا 28 هزار و 73 تومان بود. قیمت دلار متشکل هم امروز 27 هزار و 938 تومان بود .

 سیگنال های برجامی به قیمت دلار 

البته عده‌ای از فعالان بازار معتقدند که  سیگنال های برجامی  موجب افزایش سطح انتظارات مثبت نسبت به آینده مناسبات اقتصادی کشور پس از توافق احتمالی شده باشد.

به همین دلیل درصد قابل توجهی از بازیگران ارزی نسبت به آینده قرارداد  برجام  خوش‌بین  هستند و معتقدند که اکنون زمان تبدیل دارایی‌های ارزی به ریال است.

زهره الهیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته کمیسیون امنیت ملی مجلس  قرار است امروز جلسه‌ای را با تیم مذاکره کننده هسته‌ای برگزار کند  که احتمالا مسئول تیم مذاکره کننده نیز در جلسه حضور پیدا می‌کند.

از سوی دیگر میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات وین در توییتی نوشت: تحریم‌ها علیه ایران ممکن است به‌زودی برداشته شوند.

رشد قیمت اونس طلا در روز گذشته 

بازار جهانی طلا امروز یکشنبه تعطیل بود اما بازار جهانی طلا روز گذشته شاهد رشد تقریبا 7 دلاری قیمت اونس طلا بود 

در بازار داخلی ایران هم قیمت دو فلز زرد رنگ امروز ارزان شد . قیمت طلا 18 عیار ظهر امروز در زمان نوشتن این گزارش 1 میلیون و 319 هزار و 400 تومان بود که در مقایسه با دیروز تقریبا 22 هزار و 500 تومان کاهش را نشان می دهد . 

قیمت سکه آب رفت 

قیمت سکه هم امروز مانند نرخ دلار آب رفت. قیمت هر قطعه سکه امامی امروز با بیش از 250 هزار تومان کاهش در محدوده 14 میلیون و 250 هزار تومان معامله شد . ارزش ذاتی سکه هم امروز 12 میلیون و 783 تومان بود. حباب سکه هم در محدوده 11 درصد قرار داشت.