گزارش اکوایران از آخرین تحولات بازار سهام؛

بزرگ ترین رشد شاخص در تابستان 1401 / دومین ورود پول در مرداد

17:37 - 1401/05/22
اکوایران: در روز شنبه شاخص‌ کل بورس تهران صعود کرد و شاهد ورود پول حقیقی به بازار سهام بودیم.

به گزارش اکوایران، امروز در ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در نیم ساعت ابتدایی بیش از 8 هزار واحد بالا آمد. پس از آن روند صعودی شاخص ادامه یافت و در پایان معاملات شاخص نسبت به روز چهارشنبه 18 هزار و 636 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 467 هزار و 100 واحد رسید. 

 

شاخص هم وزن نیز رشد کرد و در پایان معاملات امروز 6 هزار و 282 واحد نسبت به روز چهارشنبه بالا آمد و در رقم 395 هزار و 884 واحد ایستاد. شاخص کل فرابورس هم سبزپوش شد و 113 واحد رشد کرد و به رقم 19 هزار و 264 واحد رسید.

بزرگ ترین رشد شاخص در تابستان 1401 / دومین ورود پول در مرداد9

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 479 نماد رشد قیمت داشتند و 139 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 78 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 22 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

ورود سرمایه حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 173 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. 

در معاملات روز شنبه بیشترین ورود پول حقیقی به سهام وبملت (بانک ملت) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 56 میلیارد تومان بود. پس از وبملت، نمادهای فولاد (شرکت فولاد مبارکه) و شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

در مقابل، بیشترین خروج پول حقیقی به نماد نوری اختصاص داشت. پس از نوری، نمادهای وسالت، فجام، بوعلی و بپاس در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. 

لیدرهای بازار سهام

امروز نیز همانند روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه نماد «فولاد» بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل داشت و پس از فولاد، نمادهای «شستا» و «فملی» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و نمادهای «نوری»، «شپدیس» و «پارس» بیشترین تأثیر کاهشی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «خدیزل» و «فغدیر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «شراز»، «شاوان» و «دماوند» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و فولاد و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، کرمان و کایزد پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

امروز قیمت سهام تمامی نمادهای گروه‌های «خودرو و ساخت قطعات»، «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری»، «سرمایه‌گذاری‌ها» و «شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی» افزایش یافت و این 4 گروه یکپارچه سبزپوش شدند. 

مازاد تقاضا در پایان معاملات شنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 63 درصد کاهش یافت و 11 میلیارد تومان بود. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته رشد کرد و در رقم 485 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد خساپا (شرکت سایپا) با صف‌ خرید 105 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از خساپا، نمادهای وبانک (شرکت سرمایه گذاری هلدینگ توسعه ملی) و خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد غاذر (شرکت کشت و صنعت پیاذر) تعلق داشت که ارزش آن 9 میلیارد تومان بود. پس از غاذر، نمادهای فگستر، وآذر و زنگان بیشترین صف فروش داشتند. 

ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 16 هزار و 462 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 10 هزار و 533 میلیارد تومان بود که 64 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 54 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 296 میلیارد تومان رسید. 

در معاملات امروز نماد شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 156 میلیارد تومان بود. 

پس از شستا، وبملت بیشترین ارزش معاملات را داشت و فولاد رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد شپنا و دی در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد یک میلیارد و 598 میلیون و 768 هزار و 422 سهم در صدر قرار گرفته است. دی در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به وبملت تعلق داشت. دو نماد کرمان و خودرو نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بزرگ ترین رشد شاخص در تابستان 1401 / دومین ورود پول در مرداد9