بلومبرگ؛ پیش بینی بازار نفت از توافق ایران و آمریکا

17:17 - 1401/05/22
بسیاری از تحلیلگران معتقدند که توافق هسته‌ای ایران در بازار نفت قیمت گذاری نشده است ولی احتمال موفقیت گفتگو ها در حال تقویت است.

در حالیکه معامله گران چشم انداز افزایش  تقاضای  نفت در زمستان را در مقابل عرضه نفت ایران در صورت توافق می سنجند قیمت نفت در روز جمعه کاهشی شد ولی بازده هفتگی مثبت را ثبت کرد.

 

به گزارش بلومبرگ، معاملات آتی نفت وست تگزاس اینترمیدیت روز جمعه ۲.۴ درصد کاهش یافت ولی در بازه هفتگی افزایش ۳.۵ درصدی را ثبت کرد. قیمت نفت در تاریخ پنجم آگوست (چهاردهم مرداد) در کف شش ماهه قرار گرفت زیرا در آن زمان چشم انداز رشد اقتصادی جهان کند تر بود ولی گزارش ماهانه اشتغال و تورم بهتر از انتظارات آمریکا باعث شد انتظارات از تصمیمات انقباضی فدرال رزرو تعدیل شود، به همین دلیل با کمتر شدن تورم از سطح پیش بینی ها، نفت در ادامه با افزایش تقاضا رو به رو شد و علیرغم آنکه در بعضی روزها کاهشی هم بوده کف قیمتی جدیدی را تجربه نکرده و در محدوده بالاتری قرار گرفته است.

ایران اعلام کرده که در صورت دریافت تضمین های خاص می تواند  پیش نویس پیشنهادی توافق هسته ای اروپا را بپذیرد، انتشار این خبر باعث شد تا معامله گران با خوش بینی نسبت به حصول توافق، چشم انداز عرضه نفت را صعودی ببینند و قیمت نفت در روز جمعه در مدار نزولی قراربگیرد.

بلومبرگ؛ پیش بینی بازار نفت از توافق ایران و آمریکا5

نفت خام در روز های اخیر تحت تأثیر موجی از عناوین نزولی و صعودی قرار گرفته است. با این حال، کاهش تورم باعث شده  که انتظارات از سرعت افزایش نرخ بهره کاهشی شود که این مسئله تقاضا برای کالاها از جمله نفت  افزایش می دهد.

ربکا بابین معامله گر ارشد انرژی در سی آی بی سی گفت که دیدگاه او درباره آینده نفت صعودی است و تقاضا در ایالات متحده بهتر شده است.

آژانس بین المللی انرژی این هفته پیش بینی خود را برای رشد تقاضای جهانی افزایش داد و این پیش بینی از قیمت ها حمایت کرده است. از طرف دیگر، اوپک پیش بینی کرده است که بازارهای جهانی در این سه ماهه مازاد داشته باشند و به همین دلیل پیش بینی ها را از میزان نفتی که برای پمپاژ نیاز است کاهش داد.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند که توافق هسته‌ای ایران در بازار نفت قیمت گذاری نشده است ولی احتمال موفقیت گفتگو ها در حال تقویت است. گروه انرژی راپیدان در یادداشتی اعلام کرده که ایران و آمریکا پیشرفت فزاینده ای در مذاکرات داشته اند‌ که انتظارات اولیه از زمان بندی توافق را تغییر داده است، انتظارات از حصول توافق از سه ماهه اول سال ۲۰۲۳(یازدهم دی تا یازدهم فروردین ماه) به سه ماهه آخر  سال ۲۰۲۲(نهم مهر تا دهم دی ماه) کاهش یافته است.