گزارش اکوایران از آخرین تحولات بازار سهام؛

ریزش شاخص‌های بورس / خروج نیم تریلیون تومانی سرمایه از بازار

17:53 - 1401/05/09
اکوایران: در روز یکشنبه شاخص‌ کل بورس افت شدیدی کرد و اغلب نمادهای بازار قرمزپوش شدند. امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای سی و دومین روز متوالی منفی شد و 544 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

به گزارش اکوایران، امروز معاملات بازار با نزول شاخص‌ کل آغاز شد و در همان دقایق ابتدایی شروع به نزول کرد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز شنبه 17 هزار و 354 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 423 هزار و 501 واحد رسید. شاخص هم وزن در پایان معاملات امروز 7 هزار و 241 واحد نسبت به روز شنبه پائین آمد و در رقم 379 هزار و 975 واحد ایستاد. شاخص کل فرابورس هم قرمزپوش شد و 178 واحد افت کرد و به رقم 18 هزار و 703 واحد رسید.

 

ریزش شاخص‌های بورس / خروج نیم تریلیون تومانی سرمایه از بازار7

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 106 نماد رشد قیمت داشتند و 522 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 17 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 83 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای سی و دومین روز متوالی منفی شد و 544 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز یکشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 38 میلیارد تومان بود. پس از شبندر، نمادهای شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) و آسیاتک (شرکت انتقال داده‌های آسیاتک) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در مقابل، بیشترین ورود پول حقیقی به نماد فولاد تعلق داشت. امروز صورت‌های مالی تلفیقی شرکت فولاد مبارکه (فولاد) منتشر شد که حاکی از افزایش 88 درصدی درآمدهای عملیاتی سال گذشته بود. همچنین سود خالص این شرکت در سال 1400 رشد 120 درصدی داشته است. با انتشار این گزارش، تقاضا برای نماد فولاد افزایش یافت. فولاد بیشترین ورود پول حقیقی را ثبت کرد و بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل داشت. پس از فولاد، نمادهای شپدیس، سکرد، خبنیان و خساپا بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. 

لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «شفن»، «شپنا» و «کگل» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و نمادهای «فولاد»، «امید» و «مبین» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «ودی»، «فگستر» و «زنگان» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «بپاس»، «زاگرس» و «شاوان» بیشترین تأثیر کاهشی را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس فولاد صدرنشین است و خگستر و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز دی، فرابورس و ددانا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

مازاد عرضه در پایان معاملات یکشنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 6 درصد کاهش یافت و 49 میلیارد تومان بود. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته رشد کرد و در رقم 15 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد سکرد (شرکت سیمان کردستان) با صف‌ خرید 5 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سکرد، نمادهای قلرست (شرکت قند لرستان) و فگستر (شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد تکنو (شرکت تکنو تار) تعلق داشت که ارزش آن 5 میلیارد تومان بود. پس از تکنو، نمادهای انرژی3، سصفها، ثغرب، ختراک بیشترین صف فروش داشتند. 

رشد ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 13 هزار و 805 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 8 هزار و 980 میلیارد تومان بود که 65 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 22 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 880 میلیارد تومان رسید. 

جدول معاملات

در معاملات امروز نماد فولاد (شرکت فولاد مبارکه) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 166 میلیارد تومان بود. 

پس از فولاد، خگستر بیشترین ارزش معاملات را داشت و شپنا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد شبندر و حکشتی در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد 429 میلیون و 244 هزار و 621 سهم در صدر قرار گرفته است. دی در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خگستر تعلق داشت. دو نماد خساپا و خودرو نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

ریزش شاخص‌های بورس / خروج نیم تریلیون تومانی سرمایه از بازار7