رشد معاملات سهام؛

مازاد عرضه در بورس /دومین ریزش بزرگ شاخص کل

17:49 - 1401/05/09
اقتصادنیوز: امروز شاخص کل بیش از 17 هزار واحد سقوط کرد که دومین ریزش بزرگ شاخص در مرداد ماه است.

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات روز یکشنبه نُهم مرداد ماه، شاخص کل بورس پایتخت با کاهش 17 هزار و 354 واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و 423 هزار و 501 واحد رسید. ریزش 17 هزار واحدی، دومین سقوط بزرگ شاخص در مرداد ماه است. 

 

شاخص هم وزن بورس نیز با ریزش 7 هزار و 241 واحدی در سطح 379 هزار و 975 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 178 واحد بالا آمد و در سطح 18 هزار و 703 واحد قرار گرفت.  

امروز نمادهای «شفن»، «شپنا» و «کگل» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و نمادهای «فولاد»، «امید» و «مبین» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «ودی»، «فگستر» و «زنگان» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «بپاس»، «زاگرس» و «شاوان» بیشترین تأثیر کاهشی را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس فولاد صدرنشین است و خگستر و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز دی، فرابورس و ددانا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

رشد معاملات سهام 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 13 هزار و 805 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 8 هزار و 980 میلیارد تومان بود که 65 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 22 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 880 میلیارد تومان رسید. 

صف‌های پایانی بازار 

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 6 درصد کاهش یافت و 49 میلیارد تومان بود. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته رشد کرد و در رقم 15 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد سکرد (شرکت سیمان کردستان) با صف‌ خرید 5 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سکرد، نمادهای قلرست (شرکت قند لرستان) و فگستر (شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد تکنو (شرکت تکنو تار) تعلق داشت که ارزش آن 5 میلیارد تومان بود. پس از تکنو، نمادهای انرژی3، سصفها، ثغرب، ختراک بیشترین صف فروش داشتند. 

مازاد عرضه در بورس /دومین ریزش بزرگ شاخص کل18