نگاهی تکنیکال بر شاخص بورس در انتهای هفته اول مردادماه؛

تحلیل تکنیکال شاخص بورس / حمایت‌ جدید چه سطحی است؟

14:52 - 1401/05/07
در انتهای هفته اول مرداد ماه شاخص کل با سطح حمایتی تاریخی برخورد کرد و در آستانه دو سناریو قرار گرفته؛ یا شاهد عملکرد شاخص در برگشت به سمت تراز های بالا خواهیم بود و یا شکستن حمایت و ریزش دوباره شاخص.

به گزارش اکوایران؛ با به پایان رسیدن هفته اول مرداد و رشد 4 هزارو 866 واحدی شاخص کل در روز چهارشنبه پس از افت 35 هزار و 616 واحدی در 3 روز معاملاتی قبل از چهارشنبه به سطح حمایتی تاریخی خود رسید. در این گزارش سعی داریم تا سناریو های احتمالی واکنش ها و روند های شاخص کل را بررسی کنیم و برای هر سناریو نقطه هدفی را به عنوان مقصد شاخص کل در آن روند مشخص نماییم.

 

روند شاخص کل در بازه‌ سالیانه

شاخص کل بورس تهران در سال 99 سقف تاریخی خود را ایجاد کرده است. پس از این رشد، شاخص وارد یک روند نزولی شدید شد که در این روند در چند مقطع به سطوحی واکنش نشان داد. در واقع در روند یک سهم یا شاخص سطوح زیادی وجود دارد که در بررسی های یک تحلیل از سطوح مؤثر در جریان پیش روی آن نماد استفاده می شود.

در روند شاخص کل بعد از سقف مرداد 99 سطحی که اهمیت فراوانی دارد، سطح حمایتی یک میلیون و 577 هزار و 683 واحدی است. این سطح در حال حاضر یک سقف برای شاخص محسوب می شود که در اردیبهشت امسال نیز شاخص به آن واکنش نشان داده و امید می رود تا با رشد شاخص در ماه های آتی، این سقف هدف شاخص کل بورس تهران باشد. سطح بعدی در تراز یک میلیون و 441 هزار و 452 واحدی قرار دارد. این سطح از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا شاخص بازار در انتهای فروردین ماه از این سطح برای جهش اردیبهشت خود استفاده کرده است. در حال حاضر نیز شاخص کل در روز چهارشنبه 5 تیرماه 1401 به این سطح حمایتی واکنش نشان داده و در این سطح قرار دارد.

تحلیل تکنیکال شاخص بورس / حمایت‌ جدید چه سطحی است؟6

سناریوی اول ما در این بخش از گزارش شکسته نشدن این سطح و رشد شاخص کل بعد از ثبات پیدا کردن در این تراز است. دلایل این پیش بینی نیز متعدد است که برای مثال می توان به حجم کم معاملات در روزهای اخیر اشاره کرد. مسئله دیگری که حائز اهمیت است صورت های مالی منتشر شده و عملکرد ماهانه شرکت های بورسی است که در بررسی بنیادی شرکت ها به ارزنده بودن نماد های بازار در این رنج قیمتی پی می بریم.

سناریو دوم شکست این سطح حمایتی است. این سناریو نیز از احتمالی نزدیک به سناریوی اول برخوردار است که در صورت شکست این سطح حمایتی هدف شاخص کل سطح های پایین تر در زیر تراز یک میلیون و 340 هزار واحد است. دلایل بالا بودن احتمال وقوع این سناریو نیز افت شدید شاخص در ماه های اخیر که قدرت زیادی به این روند نزولی داده است بیان می شود. از طرفی در دو ماه اخیر بازار سرمایه با خروج روزانه پول حقیقی مواجه بوده که متأثر از بازدهی پایین بازار نسبت به تورم است. پیش بینی می‌شود در صورت کاهش نیافتن نرخ بهره بین بانکی این سطح حمایتی شکسته شود.

شاخص بازار سرمایه در بازه کوتاه مدت

در بازه فصلی با توجه به واکنش های شاخص کل در ماه های اخیر یک سطح حمایتی و یک سطح مقاومتی میانی را ترسیم کرده ایم. با توجه به سناریوی اول، پیش بینی می شود قبل از سقف اردیبهشت ماه، شاخص کل به سطح مقاومتی میانی یک میلیون و 513 هزار و 246 واحدی واکنش نشان دهد. سطح حمایتی میانی که مد نظر است در تراز یک میلیون و 401 هزارو 452 واحدی قرار دارد. این سطح در صورت شکست سطح فعلی و واقع شدن سناریوی دوم می تواند هدف کوتاه مدت شاخص بورس تهران باشد.

تحلیل تکنیکال شاخص بورس / حمایت‌ جدید چه سطحی است؟6

با در نظر گرفتن اصلاح 40 درصدی رشد بهمن تا انتهای اردیبهشت در دوماهه اخیر انتظار می‌رود که در صورت توقف مداخلات ناموجه سیاست گذار بازار سهام در دو ماه پیش رو از تابستان صعودی باشد تا این روند خروج سرمایه گذاران و بی اعتمادی فعالان بازار سرمایه متوقف شود.

شاخص سازان بازار در انتهای هفته اول مرداد

در بین 40 نماد شاخص ساز بازار این بار به سراغ نماد هایی رفتیم که در روز چهارشنبه 5 مرداد ماه با فشار زیاد عرضه و یا فشار زیاد تقاضا مواجه اند. نماد های وسپهر، نوری، وبصادر، صبا، همراه و وغدیر در بین نماد های دارای ارزش بازاری بالا به ترتیب با بیشترین فشار تقاضا بر عرضه مواجه اند و در روز چهارشنبه با صف خرید های سنگینی همراه بوده اند. نماد های وسپهر و صبا در بازار فرابورس هستند و 4 نماد دیگر در بازار بورس معامله می شوند.

تحلیل تکنیکال شاخص بورس / حمایت‌ جدید چه سطحی است؟19

نماد های بپاس، کگل، اپال، شاراک، وامید و جم نیز در این روز با صف های سنگین فروش و عرضه بالای سهامداران همراه بوده و برای شاخص کل بورس و فرابورس ترمز های اصلی محسوب می شوند. در بین این 6 نماد، بپاس در بازار فرابورس بوده و 5 نماد دیگر در بازار بورس معامله می شوند.

تحلیل تکنیکال شاخص بورس / حمایت‌ جدید چه سطحی است؟16