نقشه بازار سهام در روز سه‌شنبه؛

روندی که در بورس 3 روزه شد؛ خروج از سهام ، ورود به صندوق‌ها

17:04 - 1401/05/04
اکوایران: در سه روز اخیر معاملاتی بورس تهران شاهد خروج پول حقیقی از سهام و ورود پول به صندوق‌های قابل معامله درآمد ثابت بوده‌ایم.

به گزارش اکوایران، در معاملات روز سه‌شنبه چهارم مرداد ماه، شاخص کل بورس پایتخت با ریزش 968 واحدی نسبت به روز دوشنبه به رقم یک میلیون و 438 هزار و 448 واحد رسید. 

شاخص هم وزن بورس نیز با افت 2 هزار و 831 واحدی در سطح 388 هزار و 299 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 55 واحد پائین آمد و در سطح 18 هزار و 818 واحد قرار گرفت.  

تغییر مالکیت بازار سهام

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای بیست و نُهمین روز متوالی منفی شد و 353 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز سه‌شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 14 میلیارد تومان بود. پس از شستا، نمادهای فارس (شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس) و فملی (شرکت پتروشیمی نوری) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

از سوی دیگر امروز برای سومین روز متوالی شاهد ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت بودیم. 

روندی که در بورس 3 روزه شد؛ خروج از سهام ، ورود به صندوق‌ها5

نمادهای پیشران بورس

امروز نمادهای «فملی»، «کاوه» و «وامید» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و نمادهای «فارس»، «حکشتی» و «نوری» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «غصینو»، «دماوند» و «سمگا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «پخش»، «فزر» و «آریا» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شپنا صدرنشین است و شستا و حکشتی در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز دی، گدنا و فرابورس پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

رکود معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 14 هزار و 932 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 11 هزار و 280 میلیارد تومان بود که 76 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 6 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 472 میلیارد تومان رسید. 

رشد صف‌های فروش 

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل کاهش یافت و 39 میلیارد تومان بود. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 38 درصد افت کرد و در رقم 8 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد غنوش (شرکت نوش مازندران) با صف‌ خرید 3.5 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از غنوش، نمادهای لپارس (شرکت پارس الکتریک) و فتوسا (شرکت تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد سصفها (شرکت سیمان اصفهان) تعلق داشت که ارزش آن 5.5 میلیارد تومان بود. پس از سصفها، نمادهای فمراد، ثاباد، فلوله و قثابت بیشترین صف فروش داشتند.