تورم اجاره در مناطق پایین بیشتر از مناطق بالای تهران

11:58 - 1401/04/24
اکو ایران:آخرین داده های مرکز آمار درخصوص اجاره پاییز 1400 منتشر شده و طی آن تعداد معاملات در اجاره رتبه دوم را در 4 سال گذشته داشته است. بررسی تفکیکی مناطق نشان می دهد تورم نقطه ای اجاره در مناطق پایین تر تهران به مراتب بیشتر از بالاتر ها بوده است.

به گزارش اکو ایران، متوسط قیمت مسکن تهران تا پایان بهار امسال تقریبا مسیری صعودی داشته و رشدی 8.4 درصدی را در این ماه ثبت کرده است.این در  حالی است که از وضعیت اجاره تهران به تفکیک مناطق آخرین داده های مرکز آمار به تازگی منتشر شده و مربوط به پاییز 1400 بوده است.این آمارها نشان می دهند در فصل سوم سال گذشته بیشترین رشد سالانه اجاره در منطقه 21 و به طور کلی در مناطق پایین نشین تر تهران بوده اند.این در حالی است که در منطقه 20 رشد معاملات بیشترین سطح را داشته اند.

 

تورم اجاره در مناطق پایین بیشتر از مناطق بالای تهران1

رکوردزنی رشد اجاره در مناطق پایین تهران

متوسط اجاره به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک متر مربع زیر بنای مسکونی تهران در پاییز 1400 برابر با 86 هزار و 965 تومان بوده و نسبت به فصل قبل خود تقریبا 39.8 درصد رشد داشته است.باتوجه به آنکه متوسط مساحت متراژ معامله شده در این مقطع برابر با 76 متر مربع بوده بنابراین می توان گفت متوسط مبلغ اجاره در این فصل برابر با 6 میلیون و 604 هزار تومان در هر ماه بوده است.

طبق عرف در تبدیل رهن کامل و اجاره می توان گفت تقریبا متوسط رهن کامل یک آپارتمان 76 متری در تهران طبق داده های مرکز آمار 220 میلیون تومان بوده است. البته این رقم در منطقه یک بیشترین سطح را داشته است.در ادامه رشد نقطه ای یعنی افزایش قیمت نسبت به موقعیت مشابه خود در سال گذشته نشان می دهد تورم اجاره در مناطق 15 تا 22 بیشتر از سایر مناطق به ثبت رسیده است.

در همین راستا رشد نقطه ای اجاره در منطقه 20 تهران در پاییز 1400 برابر با 67.6 درصد بوده که  28.2 واحد درصد از متوسط افزایش اجاره تهران بالاتر بوده است. مقایسه ها نشان می دهد بیشترین رشد اجاره مربوط به این منطقه ثبت شده است.مناطق 17 و 18 نیز دیگر مناطقی بوده اند که رشد بالای 60 درصد اجاره را دراین فصل ثبت کرده اند.در کنار افزایش قیمت، رشد معاملات اجاره نیز دراین فصل قابل تامل بوده است.

تورم اجاره در مناطق پایین بیشتر از مناطق بالای تهران17

رشد 100 درصدی معاملات اجاره در پاییز 1400

داده های مرکز آمار نشان می دهند به طور کلی 98 هزار و 230 معامله اجاره در پاییز تهران در سال 1400 ثبت شده که در مقایسه با سال قبل 134 درصد ترقی پیدا کرده است.

این دومین رکورد تعداد معاملات در بازه حداقل چهارسال گذشته تهران بوده است.بررسی این آمارها به تفکیک مناطق نیز نشان دهنده آن است به غیر از سه منطقه اول تهران، تعداد معاملات در سایر مناطق در مقایسه با موقعیت مشابه خود در سال قبل رشدی بیش از 100 درصد را داشته اند.دراین رابطه بیشترین رشد تعداد معامله اجاره به منطقه 20 تعلق داشته که برابر با 322 درصد بوده است.پس از آن بیشترین رشد معاملات در مناطق 22 و 9 تهران بوده که در کانال 170 درصد ثبت شده است.

 

.