گزارش اکوایران از تحولات بازار سهام در روز شنبه؛

بورس در سرازیری / فرار بزرگ سهامداران از بازار سهام

18:57 - 1401/04/11
اکوایران: در روز شنبه شاخص‌ کل بورس تهران نزول کرد و شاهد نیم تریلیون تومان پول حقیقی از بازار بودیم.

به گزارش اکوایران، امروز در ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و تا پایان ادامه داشت. در پایان معاملات شاخص نسبت به روز چهارشنبه 12 هزار و 83 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 501 هزار و 631 واحد رسید. 

 

شاخص هم وزن نیز افت کرد و در پایان معاملات امروز 4 هزار و 278 واحد نسبت به روز چهارشنبه بالا آمد و در رقم 417 هزار و 202 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم قرمزپوش شد و 202 واحد افت کرد و به رقم 20 هزار و 209 واحد رسید.

بورس در سرازیری / فرار بزرگ سهامداران از بازار سهام5

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 235 نماد رشد قیمت داشتند و 412 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 37 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 63 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای سیزدهمین روز متوالی منفی شد و 583 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز چهارشنبه افزایش 34 درصدی داشته است. 

در معاملات روز شنبه برای سومین روز کاری پی در پی بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 52 میلیارد تومان بود. پس از شپنا، نمادهای خودرو (شرکت ایران خودرو) و خساپا (شرکت سایپا) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «فولاد»، «پارس» و «خودرو» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و نمادهای «کگل»، «شسپا» و «افق» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «کگهر»، «آریا» و «زاگرس» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «شرانل»، «توسن» و «ساروج» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس سآبیک صدرنشین است و خودرو و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز دی، ددانا و قچار پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

مازاد عرضه در پایان معاملات شنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل افزایش یافت و 82 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 30 درصد افت کرد و در رقم 48 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد وآذر (شرکت سرمایه گذاری توسعه آذربایجان) با صف‌ خرید 7 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از وآذر، نمادهای تکنو (شرکت تکنو تار) و تپمپی (شرکت پمپ سازی ایران) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) تعلق داشت که ارزش آن 25 میلیارد تومان بود. پس از خگستر، نمادهای فمراد، ورنا، خودرو و کساپا بیشترین صف فروش داشتند. 

ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 7 هزار و 544 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 143 میلیارد تومان بود که 15 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش یک درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 663 میلیارد تومان رسید. 

در معاملات امروز نماد وکار (بانک کارآفرین) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 130 میلیارد تومان بود. 

پس از وکار، خگستر بیشترین ارزش معاملات را داشت و شپنا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد خودرو و فملی در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام دی با تعداد 927 میلیون و 58 هزار و 389 سهم در صدر قرار گرفته است. شستا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به وکار تعلق داشت. دو نماد خودرو و خساپا نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس در سرازیری / فرار بزرگ سهامداران از بازار سهام11