بزرگان سبز و قرمز بورس و فرابورس؛

سبقت خودرویی‌ها در بورس امروز 4 تیرماه 1401

16:17 - 1401/04/04
اقتصادنیوز: در اولین روز معاملاتی هفته، قیمت سهام اغلب نمادهای خودرویی بازار رشد کرد و سبزترین گروه بازار بود. نمادهای «خودرو»، «خساپا» و «وبصادر» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل داشتند.

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات روز شنبه چهارم تیر ماه، شاخص کل بورس پایتخت با ریزش 13 هزار و 59 واحدی نسبت به روز چهارشنبه به رقم یک میلیون و 520 هزار و 334 واحد رسید. 

 

اما شاخص هم وزن بورس با رشد 366 واحدی در سطح 422 هزار و 659 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 86 واحد پائین آمد و در سطح 20 هزار و 584 واحد قرار گرفت.  

بزرگان سبز و قرمز بورس و فرابورس

امروز نمادهای «فملی»، «فولاد» و «میدکو» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند. در سوی دیگر بازار قیمت سهام اغلب نمادهای خودرویی بازار رشد کرد و سبزترین گروه بازار بود. نمادهای «خودرو»، «خساپا» و «وبصادر» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «فغدیر»، «آریا» و «شگویا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «فرابورس»، «خدیزل» و «کوثر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس سآبیک صدرنشین است و خودرو و فملی در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز دی، ددانا و فرابورس پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند. 

رشد اندک ارزش معاملات خُرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 7 هزار و 771 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 989 میلیارد تومان بود که 26 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 2 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 153 میلیارد تومان رسید. 

عرضه و تقاضای پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 21 درصد افزایش یافت و 29 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 16 درصد رشد کرد و در رقم 181  میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) با صف‌ خرید 57 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از خگستر، نمادهای وساپا (شرکت سرمایه گذاری سایپا) و خزامیا (شرکت زامیاد) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد آسیاتک (شرکت انتقال داده‌های آسیاتک) تعلق داشت که ارزش آن 12 میلیارد تومان بود. پس از آسیاتک، نمادهای سکرد، خچرخش، فتوسا و سفار بیشترین صف فروش داشتند. 

سبقت خودرویی‌ها در بورس امروز 4 تیرماه 140116