نقشه بازار سهام در اولین روز هفته؛

تداوم ناامیدی سهامداران بورس

16:16 - 1401/04/04
اکوایران: سهامداران حقیقی همچنان نسبت به آینده بازار ناامیدند، روز شنبه برای هشتمین روز کاری متوالی خالص تغییر مالکیت بازار سهام به سمت حقوقی‌ها بود و حقیقی‌ها از بازار خارج شدند.

به گزارش اکوایران، در معاملات روز شنبه چهارم تیر ماه، شاخص کل بورس پایتخت با ریزش 13 هزار و 59 واحدی نسبت به روز چهارشنبه به رقم یک میلیون و 520 هزار و 334 واحد رسید. 

اما شاخص هم وزن بورس با رشد 366 واحدی در سطح 422 هزار و 659 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 86 واحد پائین آمد و در سطح 20 هزار و 584 واحد قرار گرفت.  

تداوم خروج سرمایه از بورس

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای هشتمین روز متوالی منفی شد و 305 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 33 میلیارد تومان بود. پس از شپنا، نمادهای فولاد (شرکت فولاد مبارکه) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. گروه‌های فلزات اساسی و محصولات شیمیایی بیشترین خروج پول حقیقی را در اولین روز معاملاتی هفته داشتند. 

در مقابل نمادهای ورنا، خگستر، کنور، وساپا و ثفارس بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند و گروه «خودرو و ساخت قطعات» برای دومین روز متوالی بیشترین جذب سرمایه حقیقی را ثبت کردند. 

تداوم ناامیدی سهامداران بورس19

نمادهای پیشران بازار

امروز نمادهای «فملی»، «فولاد» و «میدکو» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند. در سوی دیگر بازار قیمت سهام اغلب نمادهای خودرویی بازار رشد کرد و سبزترین گروه بازار بود. نمادهای «خودرو»، «خساپا» و «وبصادر» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «فغدیر»، «آریا» و «شگویا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «فرابورس»، «خدیزل» و «کوثر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس سآبیک صدرنشین است و خودرو و فملی در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز دی، ددانا و فرابورس پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند. 

ارزش معاملات شنبه

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 7 هزار و 771 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 989 میلیارد تومان بود که 26 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 2 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 153 میلیارد تومان رسید. 

رشد صف‌های بازار سهام

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 21 درصد افزایش یافت و 29 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 16 درصد رشد کرد و در رقم 181  میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) با صف‌ خرید 57 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از خگستر، نمادهای وساپا (شرکت سرمایه گذاری سایپا) و خزامیا (شرکت زامیاد) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد آسیاتک (شرکت انتقال داده‌های آسیاتک) تعلق داشت که ارزش آن 12 میلیارد تومان بود. پس از آسیاتک، نمادهای سکرد، خچرخش، فتوسا و سفار بیشترین صف فروش داشتند. 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

تداوم ناامیدی سهامداران بورس2