رونق معاملات سهام در روز دوشنبه؛

معاملات بورس در قله 10 روزه / بانک‌ها پیشران بازار سهام

16:25 - 1401/03/23
اقتصادنیوز: امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 25 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 5 هزار و 562 میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم در 10 روز کاری اخیر است.

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات روز دوشنبه بیست و سوم خرداد، شاخص کل بورس پایتخت با صعود 39 هزار و 59 واحدی نسبت به روز یکشنبه به رقم یک میلیون و 571 هزار و 446 واحد رسید. 

 

شاخص هم وزن بورس نیز با رشد 7 هزار و 738 واحدی در سطح 429 هزار و 160 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) یک کانال بالا آمد و با رشد 415 واحدی در سطح 21 هزار و 422 واحد قرار گرفت. 

نمادهای مؤثر بر شاخص‌‌ها

امروز نمادهای «میدکو»، «فولاد» و «فملی» بیشترین تأثیر را در صعود شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «البرز»، «همراه» و «حفارس» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «آریا» و «شگویا» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «قچار»، «حگهر» و «افرا» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس سآبیک صدرنشین است و شستا و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز ددانا، فزر و آریا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

گروه‌ سبز بازار

امروز قیمت سهام اغلب نمادهای بازار رشد کرد و گروه‌های بزرگ سبزپوش شدند. در این میان، تمامی نمادهای بانکی رشد قیمت داشتند و گروه «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری» سبزترین گروه‌ بازار سهام بود.

ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 78 هزار و 286 میلیارد تومان افزیش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 70 هزار و 372 میلیارد تومان بود که 90 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 25 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 5 هزار و 562 میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم در 10 روز کاری اخیر است. 

عرضه و تقاضای پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 93 درصد کاهش یافت و نیم میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 201 درصد رشد کرد و در رقم 319 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد فخوز (شرکت فولاد خوزستان) با صف‌ خرید 61 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از فخوز، نمادهای خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) و سآبیک (شرکت سیمان آبیک) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در پایان معاملات دوشنبه اغلب صف‌های فروش جمع آوری شد و تنها 3 نماد صف فروش داشتند. بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد حپترو (شرکت حمل و نقل پتروشیمی) تعلق داشت که ارزش آن 225 میلیون تومان بود. پس از حپترو، نمادهای میهن و ثاباد صف فروش داشتند. 

معاملات بورس در قله 10 روزه / بانک‌ها پیشران بازار سهام12