نقشه بازار سهام در روز سه‌شنبه؛

گام‌های لرزان شاخص بورس / تقاضای سنگین برای فغدیر

16:02 - 1401/03/10
اکوایران: در روزی که شاخص‌های بازار سهام رشد کردند، نماد فغدیر با تقاضای بالا و ورود سنگین پول حقیقی مواجه بود. اتفاقی که باعث شد خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شود.

به گزارش اکوایران، در معاملات روز سه‌شنبه دهم خرداد، شاخص کل بورس پایتخت با افزایش 5 هزار و 331 واحدی نسبت به روز دوشنبه به رقم یک میلیون و 542 هزار و 712 واحد رسید. 

شاخص هم وزن بورس نیز با رشد 3 هزار و 122 واحدی در سطح 428 هزار و 321 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 63 واحد بالا آمد و در سطح 21 هزار و 412 واحد قرار گرفت. 

دو سمت صعودی و نزولی بازار

امروز نمادهای پالایشی و بانکی دو سر طیف بازار قرار داشتند. قیمت سهام اغلب نمادهای پالایشی‌ افزایش یافت و در سوی دیگر بانکی‌ها قرمزترین گروه بازار بودند. در کنار پالایشی‌ها، دو گروه «محصولات غذایی» و «قند و شکر» سبزترین گروه‌های بازار در روز سه‌شنبه بودند. 

نمادهای «شپنا»، «فملی» و «شبندر» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «وتجارت»، «وبصادر» و «خودرو» بیشترین تأثیر کاهشی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «فغدیر»، «آریا» و «غصینو» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «کزغال»، «خدیزل» و «پخش» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس آسیاتک صدرنشین است و شستا و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز فغدیر، مدیریت و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

گام‌های لرزان شاخص بورس / تقاضای سنگین برای فغدیر2

جریان پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 13 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. 

در معاملات روز سه‌شنبه بیشترین ورود پول حقیقی به سهام فغدیر (شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 180 میلیارد تومان بود. پس از فغدیر، نمادهای جم (شرکت پتروشیمی جم) و غزر (شرکت صنعتی زر ماکارون) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) بیشترین خروج پول حقیقی را ثبت کرد. پس از بپاس، نمادهای فملی، وبملت، تاپیکو و پالایش بیشترین خروج سرمایه حقیقی را داشتند. 

تداوم افت ارزش معاملات سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 27 هزار و 254 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 21 هزار و 379 میلیارد تومان بود که 78 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 11 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 349 میلیارد تومان رسید که کمترین رقم در 2 ماه اخیر از 10 فروردین‌ ماه به این سو است. 

رشد ارزش صف‌های فروش پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 39 درصد افزایش یافت و 71 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 33 درصد افت کرد و در رقم 196 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد قچار (شرکت قند چهارمحال) با صف‌ خرید 52 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از قچار، نمادهای فغدیر (شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان) و قثابت (شرکت قند ثابت خراسان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد وآذر (شرکت سرمایه گذاری توسعه آذربایجان) تعلق داشت که ارزش آن 18 میلیارد تومان بود. پس از وآذر، نمادهای شاملا، سصفها، ثالوند و سنیر بیشترین صف فروش را داشتند.