نقشه بازار سهام در اولین روز هفته؛

رنگ سرخ بر اعداد تابلوی بورس / شناسایی مسیر تغییر مالکیت سهام

16:24 - 1401/03/07
اکوایران: در اولین روز معاملاتی هفته شاخص‌های بازار سهام ریزش کردند و ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد. امروز 451 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

به گزارش اکوایران، در معاملات روز شنبه هفتم خرداد، شاخص کل بورس پایتخت با ریزش 11 هزار و 111 واحدی نسبت به روز چهارشنبه به رقم یک میلیون و 553 هزار و 376 واحد رسید. 

شاخص هم وزن بورس نیز با افت 4 هزار و 252 واحدی در سطح 432 هزار و 541 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 90 واحد پائین آمد و در سطح 21 هزار و 397 واحد قرار گرفت. 

جریان پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 451 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. گروه‌ فلزات اساسی بیشترین سهم را از خروج پول حقیقی داشت. 

در معاملات روز شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام وبملت (بانک ملت) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 48 میلیارد تومان بود. پس از وبملت، نمادهای فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

رنگ سرخ بر اعداد تابلوی بورس / شناسایی مسیر تغییر مالکیت سهام10

نمادهای پیشران

امروز نمادهای «فولاد»، «خودرو» و «رمپنا» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «شپنا»، «پارس» و «شپدیس» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «وسپهر»، «هرمز» و «آریا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «فغدیر»، «ددانا» و «دماوند» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس آسیاتک صدرنشین است و سآبیک و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز ددانا، کرمان و بجهرم پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افت ارزش معاملات خُرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 8 هزار و 871 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 599 میلیارد تومان بود که 7 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 3.5 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 5 هزار و 730 میلیارد تومان رسید. 

صف‌های پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل افزایش یافت و 224 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 40 درصد افت کرد و در رقم 416 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد سآبیک (شرکت سیمان آبیک) با صف‌ خرید 141 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سآبیک، نمادهای فغدیر (شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان) و ددانا (شرکت داروسازی دانا) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) تعلق داشت که ارزش آن 43 میلیارد تومان بود. پس از خگستر، نمادهای خساپا، قثابت، خودرو و وساپا بیشترین صف فروش را داشتند.