تقاضا در بازار سهام صعودی شد

خلاصه بورس یکشنبه ؛ شروع صعودی بورس در خرداد / رشد دسته جمعی شاخص‌ها

16:47 - 1401/03/01
اقتصادنیوز: در اولین روز کاری خرداد ماه 1401 تمامی شاخص‌های بازار سهام رشد کردند.

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات امروز یکشنبه، شاخص کل بورس پایتخت با رشد 2 هزار و 456 واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و 582هزار و 143 واحد رسید.  

 

شاخص هم وزن بورس نیز با افزایش هزار و 333 واحدی در سطح 441 هزار و 510 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 27 واحد بالا آمد و در سطح 21 هزار و 656 واحد قرار گرفت. 

نمادهای مؤثر بر شاخص‌‌ها

امروز نمادهای «حکشتی»، «شپدیس» و «پارس» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «جم پیلن»، «اخابر» و «ذوب» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «ددانا»، «وملل» و «حگهر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «غصینو»، «بنو» و «تلیسه» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس آسیاتک صدرنشین است و شستا و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز افرا، مدیریت و حگهر پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 13 هزار و 955 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 176 میلیارد تومان بود که یک درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 10 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 5 هزار و 372 میلیارد تومان رسید. 

صف‌های پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 95 درصد کاهش یافت و 19 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 35 درصد رشد کرد و در رقم 533 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد سآبیک (شرکت سیمان آبیک) با صف‌ خرید 260 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سآبیک، نمادهای ددانا (شرکت داروسازی دانا) و آسیاتک (شرکت انتقال داده‌های آسیاتک) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد افرا (شرکت افرا نت) تعلق داشت که ارزش آن 8 میلیارد تومان بود. پس از افرا، نمادهای ثرود، لسرما، غشاذر و تلیسه بیشترین صف فروش را داشتند. 

خلاصه بورس یکشنبه ؛ شروع صعودی بورس در خرداد / رشد دسته جمعی شاخص‌ها1