نقشه بازار سهام در روز یکشنبه؛

شاخص بورس تعدیل شد / خروج سهامداران حقیقی از پالایشی‌ها

17:22 - 1401/02/25
اکوایران: در روز ریزش شاخص کل بورس تهران، پول حقیقی از بازار سهام خارج شد و پالایشی‌ها بیشترین خروج سرمایه را داشتند.

به گزارش اکوایران، در معاملات روز یکشنبه، بیست و پنجم اردیبهشت 1401، شاخص کل بورس پایتخت با ریزش 5 هزار و 431 واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و 572 هزار و 979 واحد رسید.  

اما شاخص هم وزن بورس با رشد 325 واحدی در سطح 444 هزار و 972 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 87 واحد پائین آمد و در سطح 21 هزار و 489 واحد قرار گرفت. 

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 319 نماد رشد قیمت داشتند و 300 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 51 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 49 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

جریان پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 281 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. در معاملات روز یکشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 44 میلیارد تومان بود. پس از شپنا، نمادهای شتران (شرکت پالایش نفت تهران) و وبملت (بانک ملت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. شبندر، شستا و فملی نیز در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. 

شاخص بورس تعدیل شد / خروج سهامداران حقیقی از پالایشی‌ها18

نمادهای پیشران

امروز نمادهای «شپنا»، «فملی» و «فولاد» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «وامید»، «تاصیکو» و «تیپیکو» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «شگویا» و «غصینو» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «شرانل»، «صبا» و «تجلی» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس آسیاتک صدرنشین است و خساپا و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز فزر، کرمان و آریا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

رشد ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 12 هزار و 284 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 464 میلیارد تومان بود که 12 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 9.5 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 8 هزار و 601 میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در 8 ماه اخیر است.

کاهش ارزش صف‌های پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 92 درصد کاهش یافت و 26 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 66 درصد افت کرد و در رقم 342 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد خپارس (شرکت پارس خودرو) با صف‌ خرید 45 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از خپارس، نمادهای حگهر (شرکت حمل و نقل گهر ترابر سیرجان) و تجلی (شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد غدام (شرکت خوراک دام پارس) تعلق داشت که ارزش آن 6 میلیارد تومان بود. پس از غدام، نمادهای شوینده، غصینو، فلوله و دروز بیشترین صف فروش را داشتند.