رشد شاخص های بازار سهام در روز چهارشنبه؛

شاخص بورس به قله 8 ماه رسید

17:09 - 1401/02/21
اقتصادنیوز: در آخرین روز کاری هفته شاخص بیشترین رشد هفته را ثبت کرد و به بالاترین رقم در 8 ماه اخیر صعود کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات روز چهارشنبه، بیست و یکم اردیبهشت 1401، شاخص کل بورس پایتخت با صعود 24 هزار و 918 واحدی نسبت به روز سه‌شنبه به رقم یک میلیون و 564 هزار و 449 واحد رسید که بالاترین رقم در 8 ماه اخیر است. 

 

شاخص هم وزن بورس نیز با رشد 9 هزار و 540 واحدی در سطح 438 هزار و 409 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 306 واحد بالا آمد و در سطح 21 هزار و 396 واحد قرار گرفت. 

نمادهای مؤثر بر شاخص‌‌ها

امروز نمادهای «فولاد»، «وغدیر» و «شستا» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «وسینا»، «جم پیلن» و «رکیش» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «مارون»، «شگویا» و «صبا» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «دناوند»، «شپاس» و «مفاخر» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس آسیاتک صدرنشین است و شستا و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز فزر، تجلی و آریا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

رشد ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 9 هزار و 31 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 194 میلیارد تومان بود که 2 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 18 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 6 هزار و 548 میلیارد تومان رسید.

افزایش ارزش صف‌های خرید پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل کاهش یافت و 150 میلیون تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 57 درصد رشد کرد و در رقم هزار و 57 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد آسیاتک (شرکت انتقال داده‌های آسیاتک) با صف‌ خرید 204 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از آسیاتک، نمادهای سیمرغ (شرکت سیمرغ) و حگهر (شرکت حمل و نقل گهر ترابر سیرجان) بیشترین صف خرید را داشتند. همچینن تنها صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد مفاخر (شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی) تعلق داشت. 

شاخص بورس به قله 8 ماه رسید 10