پیش بینی بورس امروز 21 اردیبهشت 1401 / زور ورزی در بازار سهام

11:23 - 1401/02/21
اکوایران: دیروز نمادهای کوچک و متوسط با تقاضا و ورود پول حقیقی مواجه بودند و از سوی دیگر نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز عرضه بیشتر و خروج پول حقیقی داشتند. به نظر می‌رسد معاملات امروز نیز صحنه وزن کشی نمادهای بزرگ و کوچک بازار است.

به گزارش اکوایران، برای پیش بینی بورس امروز –چهار‌شنبه 21 اردیبهشت- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز سه‌شنبه شاخص کل بورس 571 واحد نزول کرد و به رقم یک میلیون و 539 هزار و 527 واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز 2 هزار و 76 واحد بالا آمد و در رقم 428 هزار و 868 واحد ایستاد. شاخص کل فرابورس 5 واحد افت کرد و به رقم 21 هزار و 89 واحد رسید.

 

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 378 نماد رشد قیمت و 239 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 61 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 39 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز سه‌شنبه در بورس شرکت‌ ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس (زپارس)، شرکت گلتاش (شگل) و شرکت پالایش نفت تبریز (شبریز) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌ شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان شرقی (غپآذر)، شرکت دارویی ره آورد تأمین (درهآور) و شرکت بیمه دی (ودی) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای سشمال (شرکت سیمان شمال)، وبهمن (شرکت سرمایه گذاری بهمن) و دروز (شرکت داروسازی روز دارو) در روز سه‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت بیمه معلم (ومعلم)، شرکت آ س پ (آ.س.پ) و شرکت ذوب روی اصفهان (فروی) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز سه‌شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌چهار‌شنبه است. در پایان معاملات روز سه‌شنبه بازار با مازاد تقاضا‌ی 671 میلیارد تومانی بسته شد.

 ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل کاهش یافت و 1.4 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 2 درصد افت کرد و در رقم 673 میلیارد تومان ایستاد. 

پیش بینی بورس امروز 21 اردیبهشت 1401 / زور ورزی در بازار سهام16

بیشترین تقاضاها

امروز نماد آسیاتک (شرکت انتقال داده‌های آسیاتک) با صف‌ خرید 222 میلیارد تومانی برای دومین روز متوالی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از آسیاتک، نمادهای شبریز (شرکت پالایش نفت تبریز) و شپاکسا (شرکت پاکسان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین عرضه‌ها

در پایان معاملات سه‌شنبه 3 نماد صف فروش داشتند. بیشترین صف فروش به نماد سشمال (شرکت سیمان شمال) بیشترین صف فروش را داشت و پس از آن، نمادهای ومعلم و دروز صف فروش داشتند. 

پیش بینی بورس امروز 21 اردیبهشت 1401 / زور ورزی در بازار سهام8

پیش بینی بورس امروز

معامله‌گران در شرایطی به استقبال آخرین روز معاملاتی هفته می‌روند که دیروز شاخص‌ کل بورس تهران برای دومین روز متوالی نزول کرد. اما شاخص هم وزن روند متفاوتی داشت و بیش از 2 هزار واحد رشد کرد.  

شاخص پس از عبور از نیمه کانال 1.5 میلیونی در روز یکشنبه، در دو روز بعدی نزول کرد. تحلیل‌گران تکنیکی عملکرد شاخص در دو روز اخیر را نشانه مقاومت در محدوده نیمه کانال می‌دانند. با این حال اکثر نمادهای بازار رشد قیمت داشتند. نمادهای کوچک و متوسط بازار با ورود پول حقیقی مواجه بودند و نمادهای بزرگ مانند خکاوه، تاپیکو، شبندر، شتران، شستا، فملی، فولاد، خگستر، شپدیس، خودرو، خبهمن، وپاسار، صبا، پترول و فارس خروج پول حقیقی داشتند. ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی معاملات سه‌شنبه 90 میلیارد تومان بود. 

دیروز اغلب نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز افت قیمت داشتند. فملی، کچاد، شپدیس، فولاد، پارسان، شستا، تاپیکو، مبین، خودرو، فخوز و شپنا بیشترین تأثیر را در نزول شاخص کل داشتند. 

به نظر می‌رسد امروز هم در بازار شاهد دو جهت‌گیری متفاوت باشیم. از سویی نمادهای کوچک و متوسط با تقاضا و ورود پول حقیقی مواجه هستند و از سوی دیگر نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز عرضه بیشتری دارند و خروج پول حقیقی دارند. با این وصف می‌توان گفت آخرین روز معاملاتی هفته صحنه وزن کشی نمادهای بزرگ و کوچک بازار است.

پیش بینی بورس امروز 21 اردیبهشت 1401 / زور ورزی در بازار سهام11