گزارش اکوایران از آخرین تحولات بازار سهام؛

پررونق ترین روز معاملات بورس در اردیبهشت

17:18 - 1401/02/17
اکوایران: در روز شنبه شاخص‌های بازار سهام صعود کردند و شاهد افزایش ورود پول حقیقی به بازار بودیم. امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 29 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 7 هزار و 36 میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم در روزهای کاری اردیبهشت ماه است.

به گزارش اکوایران، امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در نیم ساعت ابتدایی در یک روند کاملا صعودی شاخص 12 هزار واحد بالا آمد. در ادامه معاملات شاخص روند صعودی داشت و نسبت به روز دوشنبه 14 هزار و 78 واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و 543 هزار و 796 واحد رسید. 

 

شاخص هم وزن نیز برای چهاردهمین روز پی در پی صعود کرد و در پایان معاملات امروز 3 هزار و 849 واحد نسبت به روز دوشنبه بالا آمد و در رقم 426 هزار و 322 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم سبزپوش شد و 154 واحد رشد کرد و به رقم 21 هزار و 72 واحد رسید.

پررونق ترین روز معاملات بورس در اردیبهشت10

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 379 نماد رشد قیمت داشتند و 225 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 62 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 37 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

ورود پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 122 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد که نسبت به روز کاری قبل افزایش 281 درصدی داشته است. نمادهای پالایشی گروه‌ «فراورده‌های نفتی و کک» بیشترین سهم را از ورود پول حقیقی داشت. 

در معاملات روز شنبه بیشترین ورود پول حقیقی به سهام شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 146 میلیارد تومان بود. پس از شپنا، نمادهای شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس)، وبملت (بانک ملت) و شتران (شرکت پالایش نفت تهران) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «شپنا»، «شبندر» و «پارسان» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «حکشتی»، «فملی» و «وپارس» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «شاوان» و «فرابورس» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «فجهان»، «ارفع» و «شجم» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و شپنا و شبندر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای آریا، فرابورس و فجهان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

در معاملات شنبه، قیمت سهام تمامی نمادهای گروه‌های «فراورده‌های نفتی و کک» و «شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی» افزایش یافت و این دو گروه بزرگ بازار سبزترین گروه‌ها بودند. 

مازاد تقاضا در پایان معاملات شنبه

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 5 درصد کاهش یافت و 7.1 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 25 درصد رشد کرد و در رقم 994 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد شبریز (شرکت پالایش نفت تبریز) با صف‌ خرید 479 میلیارد تومانی برای دومین روز متوالی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شبریز، نمادهای آسیاتک (شرکت انتقال داده‌های آسیاتک) و شپاکسا (شرکت پاکسان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در پایان معاملات امروز 4 نماد صف فروش داشتند. نماد انرژی1 (نهادهای مالی بورس انرژی) بیشترین صف فروش را داشت و پس از آن، نمادهای ثفارس، داوه و سیلام صف فروش را داشت. 

رشد ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 10 هزار و 254 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 562 میلیارد تومان بود که 15 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 29 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 7 هزار و 36 میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم در روزهای کاری اردیبهشت ماه است.

بیشترین ارزش معاملات

در معاملات امروز نماد شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 353 میلیارد تومان بود. 

پس از شپنا، شتران بیشترین ارزش معاملات را داشت و شبندر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد های‌وب و وبملت در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد یک میلیارد و 475 میلیون و 156 هزار و 776 سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شپنا تعلق داشت. دو نماد خساپا و وبملت نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

پررونق ترین روز معاملات بورس در اردیبهشت0

 

.