گزارش اکوایران از آخرین تحولات بازار سهام؛

بورس به تعادل رسید / گام‌های لرزان شاخص

17:45 - 1401/02/07
اکوایران: در روز چهارشنبه شاخص کل بورس ریزش هزار و 434 واحدی را پشت سر گذاشت و پس از دو روز سرمایه حقیقی از بازار خارج شد.

به گزارش اکوایران ، در معاملات روز چهارشنبه شاخص کل بورس تا رقم یک میلیون و 521 هزار واحد پائین آمد. امروز بازار سهام در ابتدا صعودی شد و تا یک ساعت به صعود ادامه داد و به رقم یک میلیون و 526 هزار واحد رسید. 

 

 اما پس از آن روند نزولی شاخص آغاز شد و تا پایان معاملات ادامه داشت. در پایان معاملات شاخص کل بورس به رقم یک میلیون و 521 هزار و 432 واحد رسید که نسبت به روز سه‌شنبه هزار و 434 واحد پائین‌تر ایستاده است.

امروز شاخص کل هم‌وزن نیز رشد کرد و در پایان معاملات هزار و 377 واحد نسبت به روز سه‌شنبه بالا آمد و در رقم 411 هزار و 689 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 15 واحد صعود کرد و به رقم 20 هزار و 916 واحد رسید. 

بورس به تعادل رسید / گام‌های لرزان شاخص3

دو سمت صعودی و نزولی بازار سهام

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 242 نماد رشد قیمت داشتند و 235 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 51 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 49 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 239 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. گروه‌های «فلزات اساسی»، «شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی»، «محصولات شیمیایی» و «فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای» بیشترین سهم را از خروج پول حقیقی داشتند. 

در معاملات روز چهارشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 37 میلیارد تومان بود. پس از فملی، نمادهای فولاد (شرکت فولاد مبارکه) و شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «رمپنا»، «کگل» و «شتران» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «شپنا»، «تیپیکو» و «فولاژ» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «غصینو»، «زاگرس» و «وملل» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «دماوند»، «شگویا» و «صبا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خگستر صدرنشین است و شستا و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فزر، توسن و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

در معاملات چهارشنبه، دو گروه «مواد و محصولات دارویی» و «محصولات غذایی و آشامیدنی» سبزترین گروه‌ها بودند. در سوی دیگر دو گروه «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری» و «شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی» بیشترین نماد قرمزپوش را داشتند.

مازاد تقاضا در بورس

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 81 درصد کاهش یافت و 3.6 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 50 درصد افت کرد و در رقم 234 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد وصنعت (شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت) با صف‌ خرید 18 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از وصنعت، نمادهای خزامیا (شرکت زامیاد) و ثرود (شرکت سرمایه گذاری مسکن زاینده رود) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در پایان معاملات امروز 6 نماد صف فروش داشتند. نماد سنیر (شرکت سیمان سفید نیریز) بیشترین صف فروش را داشت و پس از آن، نمادهای بشهاب، ریشمک، لوتوس و ختراک صف فروش را داشتند. 

افت ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 12 هزار و 936 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 4 هزار و 545 میلیارد تومان بود که 35 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. ارزش معاملات اوراق نسبت به روز سه‌شنبه رشد 25 برابری داشته است.

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 6 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 6 هزار و 276 میلیارد تومان رسید.

جدول معاملات

در معاملات امروز نماد خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 390 میلیارد تومان بود. 

پس از خگستر، وساپا بیشترین ارزش معاملات را داشت و نماد خودرو رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن ورنا و خساپا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز شستا با تعداد یک میلیارد و 316 میلیون 844 هزار و 786 سهم در صدر قرار گرفته است. خگستر در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خساپا تعلق داشت. دو نماد خودرو و خپارس در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس به تعادل رسید / گام‌های لرزان شاخص18