کاهش سهم اوراق از معاملات بازار سهام؛

دو نیمه معاملات اوراق در بازار ثانویه

17:47 - 1401/02/02
اکوایران: در آخرین هفته کاری فروردین ماه 1401 سهم اوراق از ارزش معاملات بازار سهام کمتر شد و میانگین روزانه ارزش معاملات اوراق کاهش یافت.

به گزارش اکوایران، در هفته اخیر به طور میانگین سهم ارزش معاملات اوراق درآمد ثابت در بازار سهام 35 درصد بود که نسبت به هفته پیشین کاهش داشته است. در سومین هفته کاری سال، سهم اوراق از معاملات بازار ثانویه 40 درصد بود.

 

در این هفته، بیشترین رقم معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه به روز دوشنبه اختصاص داشت که بیش از 180 هزار میلیارد تومان بود.

در هفته اخیر همزمان با رشد نسبی ارزش معاملات خرد سهام، میانگین روزانه ارزش معاملات اوراق کاهش داشته است. هفته گذشته میانگین ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 38 هزار و 733 میلیارد تومان بود که در هفته اخیر به 37 هزار و 801 میلیارد تومان رسید که افت 2 درصدی را نشان می‌دهد.

روند هفته معاملات بازار ثانویه 

معاملات اوراق در هفته اخیر دو نیمه متفاوت داشت. در سه روز ابتدایی ارزش معاملات اوراق بخش عمده‌ای از معاملات بازار سهام را شامل می‌شد اما در دو روز انتهای هفته نزول چشمگیری داشت. روز شنبه سهم اوراق بدهی از معاملات بازار ثانویه 42 درصد بود. روز یکشنبه 29 درصد از معاملات بازار به اوراق بدهی اختصاص داشت و روز دوشنبه ارزش معاملات اوراق بدهی در بورس 180 هزار و 427 میلیارد تومان بود که 95 درصد معاملات بازار را تشکیل می‌داد.

روز سه‌شنبه ارزش معاملات اوراق 503 میلیارد تومان بود که 6 درصد از معاملات کل بازار را تشکیل داد و در آخرین روز کاری هفته ارزش معاملات اوراق به 207 میلیارد تومان رسید که 3 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود.

رشد ارزش معاملات سهام

در هفته اخیر شاهد رشد ارزش معاملات خرد سهام بودیم. در این هفته که شاخص بورس در مجموع 58 هزار و 158 واحد صعود کرد، میانگین ارزش معاملات خرد بورس به 6 هزار و 90 میلیارد تومان کاهش یافت که نسبت به رقم 5 هزار و 532 میلیاردی هفته پیشین، رشد 10 درصدی داشته است.

دو نیمه معاملات اوراق در بازار ثانویه19

 در همین رابطه: