افت ارزش معاملات خرد بازار سهام؛

پالایشی‌ها پیشران بورس شدند / پنجمین روز سبز بازار سهام

17:00 - 1401/01/30
اقتصادنیوز: امروز شاخص‌های بازار سهام برای پنجمین روز متوالی رشد کردند و شاخص در محدوده 1.5 میلیون واحدی پیشروی کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات روز سه‌شنبه، سی‌اُم فروردین 1401، شاخص کل بورس تهران با صعود 11 هزار و 221 واحدی نسبت به روز دوشنبه به رقم یک میلیون و 513 هزار و 64 واحد رسید. 

 

شاخص هم وزن بورس نیز با رشد 2 هزار و 798 واحدی در سطح 400 هزار و 574 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 60 واحد بالا آمد و در سطح 20 هزار و 765 واحد قرار گرفت. 

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 285 نماد رشد قیمت داشتند و 287 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 60 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 39 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

نمادهای مؤثر بر شاخص‌‌ها

امروز نمادهای پالایشی پیشران بازار هستند. نمادهای «فارس»، «شپنا»، «شبندر» و «شتران» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «وغدیر»، «کگل» و «رمپنا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «غصینو»، «هرمز» و «بپاس» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «زاگرس»، «ومهان» و «کزغال» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و شپنا و شتران در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای کرمان، گدنا و قچار پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

گروه سبز بازار 

امروز قیمت سهام تمام نمادهای گروه «بانک‌ها و مؤسات اعتباری» افزایش یافت و سبزترین گروه بازار بود. در میان نمادهای بانکی، وپارس و وبملت دو نمادی هستند که بیشترین تأثیر را بر رشد شاخص داشتند. 

افت ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 8 هزار و 353 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 503 میلیارد تومان بود که 6 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 20 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 5 هزار و 858 میلیارد تومان رسید.