در روز تعطیلی فرابورس رخ داد؛

صعود ادامه دار شاخص بورس/بیشترین رشد هم‌وزن در سال جدید

13:53 - 1401/01/08
اقتصادنیوز: در روزی که معاملات فرابورس به علت مشکلات فنی هسته معاملاتی تعطیل بود، رشد شاخص‌های بورس ادامه داشت و اغلب نمادهای بازار سهام سبزپوش شدند.

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات روز دوشنبه، هشتم فروردین 1401، شاخص کل بورس تهران با رشد 14 هزار و 992 واحدی نسبت به روز یکشنبه به رقم یک میلیون و 418 هزار و 609 واحد رسید. 

 

شاخص هم وزن بورس نیز با رشد 6 هزار و 857 واحدی در سطح 360 هزار و 434 واحدی ایستاد. 

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 543 نماد رشد قیمت داشتند و 103 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 84 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 16 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

نمادهای مؤثر بر شاخص‌

نمادهای «شستا»، «نوری» و «وبملت» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. در مقابل نمادهای «فملی»، «شبندر» و «شپنا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و شستا، شتران، خساپا، شپنا و شبندر در رتبه‌های بعدی هستند. 

گروه‌های سبز بورس 

امروز اغلب نمادهای بازار صعودی بودند اما 4 گروه بزرگ بازار یکپارچه سبزپوش شدند. گروه‌های «بانک‌ها و موسسات اعتباری»، «سرمایه‌گذاری‌ها»، «مواد و محصولات دارویی» و «شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی» سبزترین گروه‌های بورس در روز دوشنبه بودند.

افت معاملات خرد سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 5 هزار و 82 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 100 میلیارد تومان بود که 2 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نیز افت کرد و با کاهش 2 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 103 میلیارد تومان رسید که 81 درصد از معاملات کل بازار را شامل می‌شود.