نمادهای پُرمعامله بورس در آخرین روزهای سال 1400

رونق اوراق بدهی و معاملات بلوکی سهام

10:12 - 1400/12/27
اقتصادنیوز: در هفته‌ای که میانگین ارزش معاملات خرد نسبت به هفته پیش کاهش یافت، ارزش معاملات بلوکی سهام معاملات اوراق بدهی دولتی افزایش یافت.

به گزارش اقتصادنیوز، در هفته اخیر شاهد کاهش میانگین ارزش معاملات خرد بورس بودیم. میانگین ارزش معاملات خرد بورس 3 هزار و 180 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 4 هزار و 729 میلیاردی هفته پیشین، افت 33 درصدی داشته است. 

 

در این هفته کمترین رقم ارزش معاملات خرد به روز دوشنبه برمی‌گردد که ارزش معاملات خرد 2 هزار و 742 میلیارد تومان بود و بیشترین رقم هفته نیز در روز شنبه ثبت شد که به رقم 4 هزار و 100 میلیارد تومان بالغ شد. 

در ابتدای هفته ارزش معاملات بلوکی سهام کمتر بود، اما در دو روز پایانی ارزش معاملاتی بلوکی سهام به ترتیب 34 و 54 درصد از کل معاملات بازار سهام را تشکیل داد.

جدول معاملات  

در این هفته خودرو و شتران صدرنشین جدول معاملات بودند و بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را داشتند. در جدول حجم معاملات نیز خودرو و شستا در صدر قرار داشنند.

نمادهای کدما، میدکو و وصندوق نیز به ترتیب در روزهای دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه بیشترین ارزش معاملات بازار را به خود اختصاص دادند.

افت معاملات کل بازار سهام

در هفته اخیر در روز دوشنبه به علت رشد ارزش معاملات اوراق بدهی ارزش کل معاملات بازار سهام تفاوت زیادی نسبت به روزهای دیگر داشت. روز دوشنبه معاملات کل بازار ارزشی معادل 184 هزار و 364 میلیارد تومان داشت که بالاترین رقم هفته بود. میانگین ارزش معاملات کل هفته 44 هزار و 108 تومان بود که نسبت به رقم 41 هزار و 836 میلیاردی هفته پیشین، افت 5 درصدی داشته است.

ارزش معاملات ثانویه اوراق بدهی

در هفته‌ اخیر میانگین ارزش معاملات اوراق بدهی رشد نسبی داشت. میانگین روزانه ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه در هفته اخیر 36 هزار و 916 میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیشین 8 درصد افزایش داشته است. این هفته به طور میانگین سهم ارزش معاملات اوراق درآمد ثابت در بازار سهام 30 درصد بود که نسبت به هفته پیشین افزایش داشته است.

در آخرین روز کاری هفته ارزش معاملات اوراق با افت 34 درصدی -نسبت به روز سه‌شنبه- به هزار و 66 میلیارد تومان رسید که 9 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود.