رشد ارزش معاملات بازار سهام؛

صعود شاخص‌های بورس در روز ابطال معاملات بانکی‌ها

16:40 - 1400/12/25
اقتصادنیوز: در روزی که معاملات نمادهای بانکی باطل شد، شاخص‌های بازار سهام رشد کردند.

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات روز چهارشنبه، بیست و پنجم اسفند 1400، شاخص کل بورس تهران با رشد 7 هزار و 808 واحدی نسبت به روز سه‌شنبه به رقم یک میلیون و 345 هزار و 31 واحد رسید. شاخص هم وزن بورس نیز با رشد 2 هزار و 626 واحدی در سطح 342 هزار و 800 واحدی ایستاد.

 

همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 76 واحد بالا آمد و در سطح 18 هزار و 204 واحد قرار گرفت. 

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 417 نماد رشد قیمت داشتند و 214 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 66 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 34 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

نمادهای مؤثر بر شاخص‌ها

نمادهای «شستا»، «فولاد» و «فملی» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل داشتند. در مقابل نمادهای «شپدیس»، «پارسان» و «کچاد» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «شاوان»، «غصینو» و «صبا» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «زاگرس»، «فزر» و «هرمز» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و شتران و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فزر، تجلی و سدبیر پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

گروه‌های سبز بازار

روز چهارشنبه قیمت سهام اغلب نمادهای گروه «شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی»، «فعالیت‌های جنبی مرتبط با وسطه‌گری مالی»، «عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم» و «خودرو و ساخت قطعات» افزایش قیمت داشتند و این 4 گروه سبزترین گروه‌های بازار بودند. 

رونق معاملات سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 11 هزار و 915 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 66 میلیارد تومان بود که 9 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نیز رشد کرد و با افزایش 5 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 85 میلیارد تومان رسید که 26 درصد از معاملات کل بازار را شامل می‌شود. 

ابطال معاملات بانکی‌ها

در معاملات امروز و با اعلام مدیریت عملیات بازار شرکت بورس اوراق  بهادار تهران کلیه معاملات نماد‌های بانکی ابطال شد. معاملات بانک خاورمیانه (وخاور)،  بانک تجارت (وتجارت)، بانک صادرات ایران (وبصادر)، بانک کارآفرین (وکار)، بانک ملت (وبملت)، بانک پاسارگاد (وپاسار)، بانک پارسیان (وپارس) و بانک اقتصاد نوین (ونوین) مورد تأیید قرار نگرفت.