نقشه بازار سهام در آخرین روز هفته؛

شاخص بورس در نیمه کانال 1.3 میلیونی / پالایشی‌ها پیشران بازار شدند

16:19 - 1400/12/18
اکوایران: در معاملات آخرین روز کاری هفته، همه نمادهای پالایشی افزایش قیمت داشتند و بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل گذاشتند.

به گزارش دنیای بورس  و به نقل از اکوایران، در معاملات روز چهارشنبه، هجدهم اسفند 1400، شاخص کل بورس تهران با افزایش 11 هزار و 779 واحدی نسبت به روز سه‌شنبه به رقم یک میلیون و 348 هزار و 348 واحد رسید. 

شاخص هم وزن بورس نیز با رشد 2 هزار و 353 واحدی در سطح 342 هزار و 690 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 124 واحد بالا آمد و در سطح 18 هزار و 270 واحد قرار گرفت. 

خروج پول حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 31 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز چهارشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 16 میلیارد تومان بود. پس از بپاس، نمادهای شکام (شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز) و فزر (شرکت پویا زرکان آق دره) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

شاخص بورس در نیمه کانال 1.3 میلیونی / پالایشی‌ها پیشران بازار شدند13

گروه‌های سبز بازار

امروز قیمت سهام تمامی نمادهای خودرویی افزایش یافت و گروه «خودرو و ساخت قطعات» سبزترین گروه بازار سهام بود. در کنار بانکی‌ها، اغلب نمادهای پالایشی، معدنی و بانک‌ها سبزپوش شدند.

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 373 نماد رشد قیمت داشتند و 274 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 58 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 41 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

نمادهای پیشران بازار

نمادهای «کچاد»، «شتران» و «شپنا» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل داشتند. در مقابل نمادهای «رانفور»، «فایرا» و «تنوین» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «زاگرس» و «شاوان» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «غصینو»، «صبا» و «سمگا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و شتران و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فزر، تجلی و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش معاملات سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 7 هزار و 337 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 863 میلیارد تومان بود که 12 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نیز رشد کرد و با افزایش 9 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 452 میلیارد تومان رسید. 

مازاد تقاضا در پایان معاملات

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز سه‌شنبه 68 درصد کاهش یافت و 14.5 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 3.5 درصد رشد کرد و در رقم 147 میلیارد تومان ایستاد. بدین ترتیب معاملات روز چهارشنبه با مازاد تقاضای 132 میلیارد تومانی بسته شد. 

امروز نماد غبشهر (شرکت صنعتی بهشهر) با صف‌ خرید 30 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از غبشهر، نمادهای زاگرس (شرکت پتروشیمی زاگرس) و غمارگ (شرکت مارگارین) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به نماد غدشت (شرکت دشت مرغاب) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 14 میلیارد تومانی داشت. پس از غدشت، نمادهای حسیر (شرکت ریل سیر کوثر) و بشهاب (شرکت لامپ پارس شهاب) بیشترین صف فروش داشتند.