مچ اندازی روسیه و هرات در بازار ارز؛ سناریوهای دلار در سه شنبه

11:33 - 1400/11/19
سخنان مذاکره کننده روسیه در وین بازار شبانه را نزولی کرد با عین حال برخی می گویند: دلار در بازار امروز در صورتی به افت خود ادامه می دهد که در بازار هرات خبری از تقویت اسکناس آمریکایی نباشد.

پیش نویس سند نهایی درباره احیای توافقنامه هسته ای برجام ( ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺟﺎﻣﻊ اﻗﺪام ﻣﺸﺘرک) تنظیم شده است. این اظهارنظر میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در گفتگوهای وین می تواند شانس کاهشی های بازار برای ایجاد فشار در معاملات روز جاری را بیشتر کند. اسکناس آمریکایی دیروز از مرز ۲۷ هزار تومانی عقب نشینی کرد و تا محدوده ۲۶ هزار و ۶۰۰ تومان عقب نشینی کرد. 

 

امروز با توجه به اظهارنظر اولیانوف، قیمت دلار حتی می تواند به سوی محدوده ۲۶ هزار و ۲۰۰ تومان قدم بردارد،‌ خصوصا که دیروز کاهشی ها موفقیت بزرگی را کسب کردند و اجازه ندادند که اسکناس آمریکایی بالای مرز ۲۷ هزار تومانی تثبیت شود. مرز یاد شده برای بازیگران ارزی اهمیت انتظاری دارد و صعود به بالا یا پایین آمدن از آن، می تواند زمینه ساز تغییرات رفتاری در معامله گران ارزی شود. 

مچ اندازی روسیه و هرات در بازار ارز؛ سناریوهای دلار در سه شنبه15

دیشب برخی از معامله گران اشاره می کردند که دلار در بازار تهران در صورتی به افت خود ادامه می دهد که در بازار هرات خبری از تقویت اسکناس آمریکایی نباشد. گفته می شود که معاملات هرات افغانستان معمولا از ساعت ۹ صبح شروع می شود و در صورتی که بازار هرات صعودی باز شود، می تواند کمی فضای بازار ارز داخلی را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال،‌ حداقل در روز گذشته فضای بازار به اندازه ای کاهشی بود که افزایش قیمت در ابتدای روز سه شنبه کمی دشوار به نظر می آید. حتی برخی معامله گران باور دارند که سیگنال توافق ایران با غرب به بازار جهانی نفت نیز رسیده است و بهای طلای سیاه را کمی نزولی کرده است. همین خوشبینی به توافق است که دلار را در راستای نزولی قرار داده است.