گزارش اکوایران از آخرین تحولات بازار سهام؛

سقوط سنگین شاخص بورس / صدرنشینی تجلی در معاملات بازار سهام

20:19 - 1400/11/03
اکوایران: در پایان معاملات روز یکشنبه، 3 بهمن ماه، نماگرهای بورس و فرابورس قرمزپوش شدند و شاخص کل بورس سقوط کرد.

به گزارش اکوایران، امروز باز هم نقدینگی حقیقی از بازار خارج شد و بیشترین میزان خروج پول حقیقی از بورس در 3 ماه اخیر ثبت شد.  

 

سقوط شاخص‌ها

امروز از ابتدای معاملات روند تغییرات شاخص بورس نزولی شد و در 30 دقیقه ابتدایی حدود 7 هزار واحد سقوط کرد. پس از آن روند نزولی شاخص ادامه داشت و شدت گرفت. شاخص کل در پایان معاملات با کاهش 25 هزار و 254 واحدی نسبت به روز شنبه به سطح یک میلیون و 256 هزار و 546 واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز با ریزش 5 هزار و 944 واحدی در سطح 328 هزار و 244 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابوس 201 واحد افت کرد و در سطح 17 هزار و 354 واحد قرار گرفت.

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 44 نماد رشد قیمت داشتند که 27 نماد بورسی و 17 نماد فرابورسی بودند. همچنین 439 نماد کاهش قیمت داشتند که 316 نماد بورسی و 123 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 9 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 89 درصد بازار افت قیمت داشتند.

سقوط سنگین شاخص بورس / صدرنشینی تجلی در معاملات بازار سهام8

 لیدرهای بازار

امروز نمادهای «فولاد»، «فملی» و «فارس» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند و «شتران»، «ومعادن» و «پاکشو» نیز بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

در فرابورسنیز نمادهای «زاگرس»، «هرمز» و «شگویا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «تجلی»، «وهور» و «دتوزیع» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شتران صدرنشین است و شپنا و  خودرو  در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای  تجلی، کرمان و  سمگا  پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

خروج سنگین نقدینگی حقیقی 

امروز برای بیست و دومین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 791 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز شنبه رشد 190 درصدی را نشان می‌دهد. این بیشترین خروج پول حقیقی در 3 ماه اخیر است. 

 در معاملات روز یکشنبه بیشترین خروج پول حقیقی باز هم به سهام تجلی (شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 96 میلیارد تومان بود. پس از تجلی، نوری (شرکت پتروشیمی نوری) و  شبندر  (شرکت  پالایش  نفت بندرعباس) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

افزایش  ارزش معاملات  خُرد 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 8 هزار و 490 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 3 هزار و 335 میلیارد تومان بود که 39 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام رشد کرد و با افزایش 12 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 174 میلیارد تومان رسید که 37 درصد کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد. 

مازاد عرضه در پایان معاملات

در پایان معاملات یکشنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز شنبه 103 درصد افزایش یافت و 333 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 48 درصد افت کرد و در رقم 75 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد تجلی (شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات) با صف‌ خرید 50 میلیارد تومانی برای دومین روز کاری متوالی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از تجلی، نمادهای قچار (شرکت قند چهارمحال) و پدرخش (شرکت درخشان تهران) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به غدشت (شرکت دشت مرغاب) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 23 میلیارد تومانی داشت. پس از غدشت، نمادهای شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس) و وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) بیشترین صف فروش داشتند.

روز پُرمعامله تجلی

در معاملات امروز نماد تجلی (شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 233 میلیارد تومان بود.

پس از تجلی، شتران بیشترین ارزش معاملات را داشت و شبندر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد شپنا و نوری در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز تجلی با تعداد یک میلیارد و 231 میلیون و 538 هزار و 262 سهم در صدر قرار گرفته است. پس از تجلی، شتران در رتبه دوم قرار گرفت و رتبه سوم به خودرو تعلق داشت. کرمان و خساپا نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

سقوط سنگین شاخص بورس / صدرنشینی تجلی در معاملات بازار سهام2