عوامل مؤثر بر روند بازار سهام؛

پیش بینی بورس امروز 2 بهمن 1400 / 3 ریسک سیستماتیک در بازار سهام

11:12 - 1400/11/02
اکوایران: برخی از تحلیل‌گران روند بورس در روزهای اخیر را متأثر از 3 عامل بیرونی می‌دانند که می‌توان آن‌ها را 3 ریسک سیستماتیک نامید.

به گزارش دنیای بورس و به نقل از اکوایران ، برای پیش بینی بورس امروز – شنبه 2 بهمن- به روند بازار سهام در روزهای گذشته نگاه می‌کنیم. روز چهارشنبه شاخص کل بورس 3 هزار و 539 واحد بالا آمد اما شاخص هم‌وزن افت هزار و 385 واحدی داشت و شاخص کل فرابورس کاهش 12 واحدی را پشت سر گذاشت.

 

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 175 نماد رشد قیمت و 288 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 37 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 57 درصد بازار افت قیمت داشتند.

سهم‌های صعودی

روز چهارشنبه در بورس شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس (حفارس)، شرکت به پرداخت ملت (پرداخت) و شرکت پالایش نفت تبریز (شبریز) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت افرا نت (افرا)، شرکت پخش هجرت (هجرت) و شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز (شکام) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

سهم‌های نزولی

در بورس شرکت شکر شاهرود (قشکر)، واسپاری ملت (ولملت)، و شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی (وپترو) در روز چهارشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت آهن و فولاد ارفع (ارفع)، شرکت کلر پارس (کلر) و شرکت سرمایه گذاری مسکن تهران (ثتران) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای  بورس  در انتهای معاملات روز چهارشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌شنبه است. در پایان معاملات روز چهارشنبه بازار با مازاد عرضه‌ی 47 میلیارد تومانی بسته شد.

در پایان معاملات چهارشنبه 47 نماد صف فروش داشتند و تعداد نمادهای صف خرید 30 نماد بود. همچنین در این روز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز سه‌شنبه 63 درصد کاهش یافت و 117 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 367 درصد رشد کرد و در رقم 70 میلیارد تومان ایستاد. 

پیش بینی بورس امروز 2 بهمن 1400 / 3 ریسک سیستماتیک در بازار سهام8

سهم‌های پُرتقاضا

روز چهارشنبه نماد شتران (شرکت  پالایش  نفت تهران) با صف‌ خرید 26 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شتران، نمادهای هجرت (شرکت  پخش  هجرت) و شاوان (شرکت پالایش نفت لاوان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

 سهم‌های صف فروش

در این روز بیشترین صف فروش نیز به غدشت (شرکت دشت مرغاب) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 26 میلیارد تومانی داشت. پس از غدشت، نمادهای وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) و وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) بیشترین صف فروش داشتند.

پیش بینی بورس امروز 2 بهمن 1400 / 3 ریسک سیستماتیک در بازار سهام3

پیش بینی بورس امروز

در پایان هفته اخیر شاخص کل بورس تهران بیش از 54 هزار واحد پائین‌تر از هفته قبل ایستاد و دی ماه در کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی به پایان برد.

روز چهارشنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به 241 میلیارد تومان رسید. در مجموع کل هفته هزار و 972 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد و میانگین روزانه خروج  پول حقیقی  394 میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیشین رشد 49 درصدی داشته است.

روند بازار در هفته گذشته به سهامداران و معامله‌گران سیگنال نزولی می‌دهند اما روز چهارشنبه شاخص 3 هزار و 539 واحد رشد کرد. سبزترین گروه بازار نمادهای پالایشی بودند که تحت تأثیر رشد قیمت جهانی نفت قیمت‌ آن‌ها نیز رشد کرد. نمادهای شبندر و شپنا بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند و شپنا بیشترین ورود پول حقیقی بازار را داست. همچنین در پایان معاملات شتران و شاوان صف خرید طویلی را در مقابل خود دیدند.

علاوه بر این روز چهارشنبه از شدت خروج پول و مازاد عرضه بازار کاسته شد. ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز سه‌شنبه افت 63 درصدی داشت و ارزش صف‌های خرید بیش از 4 برابر شد.

با این حال بسیاری از ناظران بازار معتقدند روند نزولی بورس مطابق انتطاری بوده که در میان سهامداران و معامله‌گران شکل گرفته است. عامل اول بی اعتمادی به دستگاه تصمیم ساز است. وعده‌های دولت درباره بورس محقق نشده و لایحه بودجه 1401 نیز به بورس شوک منفی منتقل کرد. شوکی که شروع روند نزولی اخیر بورس در هفته‌های گذشته بوده است. یکی از موارد لایحه بودجه افزایش مالیات ستانی دولت بود که به سهامداران این پیام را داد که بخشی از سود شرکت‌ها نصیب سهامداران نخواهد شد و علاوه بر آن دولت با کسری بودجه مواجه است پس توان مالی چندانی برای حمایت از بازار ندارد.

عامل دوم انتظارات فعالان بازار نسبت به مذاکرات وین است. برخی از تحلیل‌گران معتقدند که شدت گرفتن نزول بازار نشانه‌ای از انتظارات بازار نسبت به آینده تحریم‌ها و مذاکرات برجامی است.

روز چهارشنبه علاوه بر تأثیر رشد قیمت نفت و سبزپوشی نمادهای بزرگ پالایشی، رشد قیمت دلار نیز در رشد شاخص بورس مؤثر بود. اما روز پنجشنبه قیمت ارز در بازار تهران روند کاهشی داشت. بنابراین می‌توان گفت هنوز روندهای نزولی بازار قدرتمندتر هستند و سه ریسک سیستماتیک نرخ ارز، مذاکرات و قیمت جهانی کامودیتی‌ها بر بورس تأثیرگذار است.

پیش بینی بورس امروز 2 بهمن 1400 / 3 ریسک سیستماتیک در بازار سهام13