گزارش اکوایران از آخرین تحولات بازار سهام؛

بی توجهی بورس به دلار / سومین روز نزولی بازار سهام

17:51 - 1400/10/26
اکوایران: در پایان معاملات روز یکشنبه، 26 دی ماه، نماگرهای بورس قرمزپوش شدند و میزان پول حقیقی خروجی از بازار نسبت به دیروز افزایش یافت.

به گزارش اکوایران، امروز شاخص‌های بازار سهام سقوط روز گذشته را تکرار کردند و شاهد خروج پول حقیقی برای هفدهمین روز متوالی بودیم. این در حالی است که با وجود رشد قیمت دلار سهم‌های موسوم به سهم‌های دلاری که معمولا با قیمت دلار همسو هستند افت قیمت داشتند. 

 

سومین روز نزول شاخص‌ها

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص نزولی بود. در یک ساعت ابتدایی شاخص بورس نزدیک به 6 هزار واحد افت کرد. در پایان معاملات شاخص 11 هزار و 684 واحد پائین‌تر از سطح دیروز ایستاد و به رقم یک میلیون و 310 هزار واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز با افت 3 هزار و 710 واحدی در سطح 346 هزار و 483 واحدی ایستاد. همچنینن شاخص کل فرابوس 117 واحد افت کرد و در سطح 17 هزار و 871 واحد قرار گرفت.

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 74 نماد رشد قیمت داشتند که 54 نماد بورسی و 20 نماد فرابورسی بودند. همچنین 413 نماد کاهش قیمت داشتند که 291 نماد بورسی و 122 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 15 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 82 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بی توجهی بورس به دلار / سومین روز نزولی بازار سهام15

 لیدرهای بازار

امروز نمادهای «شپدیس»، «فملی» و «پارسان» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل داشتند و «پارس»، «شبریز» و «فارس» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «فرابورس» و «زاگرس» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «توسن»، «بسامان» و «قاسم» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شتران صدرنشین است و خودرو و  شپنا  در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فرابورس، کرمان و  توسن  پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

17 روز خروج سرمایه 

امروز برای هفدهمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 390 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز گذشته 7 درصد افزایش داشته است.  

 در معاملات روز یکشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام  سمگا  (شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 28 میلیارد تومان بود. پس از سمگا، بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) و شپدیس (شرکت پتروشیمی پردیس) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

افت ارزش معاملات خُرد

امروز ارزش معاملات کل  بازار سهام  به رقم 4 هزار و 46 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 896 میلیارد تومان بود که 22 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

اما ارزش معاملات خرد سهام افت کرد و با کاهش 4 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 309 میلیارد تومان رسید که 57 درصد کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد. 

افزایش صف‌های فروش پایانی بازار  

در پایان معاملات یکشنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز شنبه 39 درصد کاهش یافت و 100 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 6 درصد رشد کرد و در رقم 34 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد کمنگنز (شرکت معادن منگنز ایران) با صف‌ خرید 13 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از کمنگنز، نمادهای پدرخش (شرکت درخشان تهران) و زقیام (شرکت کشت و دام قیام اصفهان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 17 میلیارد تومانی داشت. پس از وسخوز، نمادهای بکاب (شرکت صنایع جوشکاب یزد) و انرژی3 (سایر اشخاص  بورس  انرژی) بیشترین صف فروش داشتند.

بیشترین ارزش معاملات

در معاملات امروز نماد خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 61 میلیارد تومان بود.

پس از خودرو، کالا بیشترین ارزش معاملات را داشت و سمگا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد فرابورس و شپنا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز نیز خودرو با تعداد 314 میلیون و 510 هزار و 393 سهم در صدر قرار گرفته است. پس از خودرو، کرمان در رتبه دوم قرار گرفت و رتبه سوم به خگستر تعلق داشت. خساپا و خپارس نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

شسینا، زقیام و وساغربی در رده‌های بعدی جدول بیشترین حجم معاملات در روز یکشنبه قرار گرفتند. 

بی توجهی بورس به دلار / سومین روز نزولی بازار سهام1