گزارش اکوایران از آخرین تحولات بازار سهام؛

روند ساعتی شاخص‌های بورس در روز سقوط بازار سهام

23:20 - 1400/10/25
اکوایران: در روز شنبه تابلوی بورس تهران قرمز شد و تمام نماگرهای بازار سهام نزول کردند.

به گزارش اکوایران، در معاملات اولین روز هفته شاخص کل بورس 11 هزار واحد افت کرد و برای شانزدهمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام منفی شد.

اعداد قرمز تابلوی بورس

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در 90 دقیقه ابتدایی بیش از 3 هزار واحد افت کرد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز چهارشنبه 11 هزار و 644 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 322 هزار و 620 واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز در پایان معاملات امروز 3 هزار و 574 واحد نسبت به روز چهارشنبه پائین آمد و در رقم 350 هزار و 193 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 112 واحد افت کرد و به رقم 17 هزار و 987 واحد رسید. بدین ترتیب شاخص کل فرابورس به کانال پائین‌تر سقوط کرد.

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 101 نماد رشد قیمت داشتند که 59 نماد بورسی و 42 نماد فرابورسی بودند. همچنین 388 نماد کاهش قیمت داشتند که 290 نماد بورسی و 98 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 20 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 78 درصد بازار افت قیمت داشتند.

روند ساعتی شاخص‌های بورس در روز سقوط بازار سهام12

خروج سرمایه حقیقی 

امروز برای شانزدهمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 366 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.  

 در معاملات روز شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فولاد (شرکت فولاد مبارکه) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 28  میلیارد تومان بود.  فولاد  پس از 6 روز به جایگاه فملی را رسید، در 6 روز کاری قبل  فملی  بیشترین  خروج نقدینگی  حقیقی را داشت. 

پس از فولاد، خودرو (شرکت ایران خودرو) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «خودرو»، «کگل» و «پارسان» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل داشتند و «شفن»، «فملی» و «بوعلی» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «فرابورس» و «زاگرس» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «غصینو»، «شراز» و «سمگا» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و شپنا و  خساپا  در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای سدبیر،  سمگا  و  توسن  پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

مازاد عرضه در پایان معاملات شنبه

در پایان معاملات شنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز چهارشنبه 80 درصد افزایش یافت و 164 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 47 درصد افت کرد و در رقم 32 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد غصینو (شرکت صنعتی مینو) با صف‌ خرید 10 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از غصینو، نمادهای کمنگنز (شرکت معادن منگنز ایران) و پسهند (شرکت صنایع لاستیکی سهند) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به غدشت (شرکت دشت مرغاب) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 23 میلیارد تومانی داشت. پس از غدشت، نمادهای بکاب (شرکت صنایع جوشکاب یزد) و چخزر (شرکت صنایع چوب خزر کاسپین) بیشترین صف فروش داشتند.

کاهش  ارزش معاملات  خُرد

امروز ارزش معاملات کل  بازار سهام  به رقم 5 هزار و 612 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 950 میلیارد تومان بود که 35 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

اما ارزش معاملات خرد سهام افت کرد و با کاهش 7 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 399 میلیارد تومان رسید که 43 درصد کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد. 

خودرو؛ صدرنشین معاملات

در معاملات امروز نماد خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 81 میلیارد تومان بود.

پس از خودرو، فولاد بیشترین ارزش معاملات را داشت و خگستر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد شسینا و شپنا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام خودرو با تعداد 413 میلیون و 306 هزار و 584 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خگستر تعلق داشت. دو نماد شسینا و ملت نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

روند ساعتی شاخص‌های بورس در روز سقوط بازار سهام10