نمادهای پُرمعامله بازار سهام؛

افت معاملات خُرد بورس در هفته دوم دی ماه 1400

15:12 - 1400/10/17
اقتصادنیوز: در دومین هفته معاملاتی دی ماه 1400، میانگین ارزش معاملات کل بازار سهام رشد 29 درصدی داشت و ارزش معاملات خرد سهام 38 درصد کاهش یافت.

به گزارش دنیای بورس و به نقل از اقتصادنیوز، در هفته اخیر شاهد کاهش ارزش معاملات خرد بودیم. میانگین ارزش معاملات خرد بورس 2 هزار و 538 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 4 هزار و 115 میلیاردی هفته پیشین، افت 38 درصدی داشته است.

در این هفته کمترین رقم ارزش معاملات خرد به روز چهارشنبه برمی‌گردد که ارزش معاملات خرد 2 هزار و 267 میلیارد تومان بود، این کمترین رقم در 3 هفته اخیر است. بیشترین رقم هفته نیز در روز شنبه ثبت شد که به رقم 3 هزار و 100 میلیارد تومان بالغ شد. 

جدول معاملات  

در این هفته سهام خودرو (شرکت ایران خودرو) صدرنشین جدول حجم معاملات بود. در 2 روز ابتدایی هفته نماد خودرو بیشترین ارزش معاملات بازار را نیز داشت.

به استثنای روز دوشنبه، در باقی روزها خودرو بیشترین حجم معاملات را داشت. در روز دوشنبه شسینا بیشترین ارزش معاملات و بیشترین حجم معاملات را داشت. 

روز سه‌شنبه نماد میدکو (شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه) و روز چهارشنبه نماد برکت (شرکت دارویی برکت) بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد. 

رشد معاملات بازار

در هفته اخیر در روز دوشنبه به علت رشد ارزش معاملات اوراق بدهی ارزش کل معاملات بازار سهام تفاوت زیادی به روزهای دیگر داشت. روز دوشنبه معاملات کل بازار ارزشی معادل 125 هزار و 878 میلیارد تومان داشت که بالاترین رقم هفته بود. میانگین ارزش معاملات کل هفته 29 هزار و 919 تومان بود که نسبت به رقم 23 هزار و 144 میلیاردی هفته پیشین، رشد 29 درصدی داشته است.

ارزش معاملات ثانویه اوراق بدهی

در هفته‌ اخیر ارزش معاملات اوراق بدهی رشد نسبی داشت. مجموع ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه در هفته اخیر 130 هزار و 278 میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیشین 46 درصد افزایش داشته است. این هفته به طور میانگین سهم ارزش معاملات اوراق درآمد ثابت در بازار سهام 42 درصد بود که نسبت به سهم 38 درصدی هفته پیشین افزایش یافته است.

در آخرین روز کاری هفته ارزش معاملات اوراق با افت 21 درصدی -نسبت به روز سه‌شنبه- به 2 هزار و 823 میلیارد تومان رسید که 46 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود.