شاخص پس از ۳ روز رشد کرد؛

حمایت حقوقی از شاخص بورس

14:46 - 1400/10/12
اکوایران: فملی و فولاد و دیگر بزرگان سبزپوش بازار که شاخص کل را سبزپوش کردند امروز با حمایت معامله‌گران حقوقی همراه بودند. این نمادها ورود پول حقوقی داشتند و سهم حقوقی‌ها از تقاضای این نمادها بیشتر از سهم‌ آن‌ها از فروش‌ها بود.

به گزارش دنیای بورس و به نقل از اکوایران، در معاملات روز یکشنبه، 12 دی 1400، شاخص کل بورس پایتخت با افزایش 223 واحدی نسبت به روز گذشته به رقم یک میلیون و 379 هزار واحد رسید.  

شاخص هم وزن نیز با افزایش 52 واحدی در سطح 363 هزار و 521 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 2 واحد پائین آمد و در سطح 18 هزار و 660 واحد قرار گرفت.   

تداوم خروج نقدینگی حقیقی 

امروز برای هفتمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 214 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

 در معاملات روز یکشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران)  اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 17 میلیارد تومان بود. پس از فملی، پالایش (صندوق پالایشی یکم) و سفارس (شرکت سیمان فارس) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

حمایت حقوقی از شاخص بورس20

کاهش ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 4 هزار و 50 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 675 میلیارد تومان بود که 17 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

 ارزش معاملات خرد سهام نیز افت کرد و با کاهش 21 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 444 میلیارد تومان رسید که کمترین رقم در 3 هفته اخیر است. معاملات خرد 60 درصد کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد.

نمادهای پیشران

امروز نمادهای «فملی»، «فولاد» و «شبندر» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل داشتند و «فخوز»، «شپدیس» و «پارس» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

فملی و فولاد و دیگر بزرگان سبزپوش بازار امروز با حمایت معامله‌گران حقوقی همراه بودند. این نمادها ورود پول حقوقی داشتند و سهم حقوقی‌ها از تقاضای این نمادها بیشتر از سهم‌ آن‌ها از فروش‌ها بود. 

در فرابورس نیز نمادهای «کگهر»، «شبصیر» و «شجم» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «شگویا»، «زاگرس» و «هرمز» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و فملی و شبندر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فرابورس، گدنا و توسن پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 217 نماد رشد قیمت داشتند که 145 نماد بورسی و 72 نماد فرابورسی بودند. همچنین 261 نماد کاهش قیمت داشتند که 191 نماد بورسی و 70 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 43 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 52 درصد بازار افت قیمت داشتند.

کاهش مازاد عرضه در بازار  

در پایان معاملات یکشنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز شنبه 47 درصد کاهش یافت و 121 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 91 درصد رشد کرد و در رقم 101 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد قهکمت (شرکت قند هکمتانه) با صف‌ خرید 12 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از قهکمت، نمادهای ثغرب (شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال غرب) و کدما (شرکت معدنی دماوند) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به غدشت (شرکت دشت مرغاب) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 36 میلیارد تومانی داشت. پس از غدشت، نمادهای سدبیر (شرکت سرمایه گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان) و شسینا (صنایع شیمیایی سینا) بیشترین صف فروش داشتند.