گزارش اکوایران از آخرین تحولات بازار سهام؛

ثبت بیشترین ریزش شاخص بورس در 3 هفته اخیر

17:12 - 1400/10/11
اکوایران: در روز شنبه تابلوی بورس تهران قرمز شد و تمام نماگرهای بازار سهام برای سومین روز متوالی نزول کردند.

به گزارش اکوایران، در معاملات اولین روز هفته شاخص کل بورس 18 هزار و 417 واحد افت کرد که بیشترین ریزش شاخص در 3 هفته اخیر است.

 

اعداد قرمز تابلوی بورس

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در 30 دقیقه ابتدایی 4 هزار واحد افت کرد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز چهارشنبه 18 هزار و 417 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 378 هزار و 894 واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز در پایان معاملات امروز 4 هزار و 630 واحد نسبت به روز چهارشنبه پائین آمد و در رقم 363 هزار و 469 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 171 واحد افت کرد و به رقم 18 هزار و 664 واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 98 نماد رشد قیمت داشتند که 63 نماد بورسی و 35 نماد فرابورسی بودند. همچنین 392 نماد کاهش قیمت داشتند که 286 نماد بورسی و 106 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 20 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 78 درصد بازار افت قیمت داشتند.

ثبت بیشترین ریزش شاخص بورس در 3 هفته اخیر4

خروج سرمایه حقیقی 

امروز برای ششمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 437 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به دیروز رشد 238 درصدی داشته است. 

 در معاملات روز شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فولاد (شرکت فولاد مبارکه اصفهان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 33 میلیارد تومان بود. پس از فولاد، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و شپدیس (شرکت پتروشیمی پردیس) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «فولاد»، «فارس» و «شپدیس» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل داشتند و «برکت»، «کالا» و «وامید» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «بپاس» و «زاگرس» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «فجهان»، «اتکای» و «کگهر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و خپارس و خساپا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فرابورس، فجهان و گدنا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

در روز نزول شاخص کل، سه رگوه بزرگ بازار یکپارچه قرمزپوش شدند. امروز قیمت سهام تمام نمادهای گروه‌های «خودرو و ساخت قطعات»، «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری» و «فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای» کاهش یافت. 

مازاد عرضه در پایان معاملات شنبه

در پایان معاملات شنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز چهارشنبه 116 درصد افزایش یافت و 229 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 49 درصد افت کرد و در رقم 53 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد شتوکا (شرکت توکا رنگ فولاد سپاهان) با صف‌ خرید 8 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شتوکا، نمادهای قلرست (شرکت قند لرستان) و قهکمت (شرکت قند هکمتان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به سدبیر (شرکت سرمایه گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 28 میلیارد تومانی داشت. پس از سدبیر، نمادهای وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) و غدشت (شرکت دشت مرغاب) بیشترین صف فروش داشتند.

افت نسبی ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 5 هزار و 652 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 478 میلیارد تومان بود که 8 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

 ارزش معاملات خرد سهام نیز افت کرد و با کاهش 24 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 100 میلیارد تومان رسید که 55 درصد از کل معاملات بازار را شامل می‌شود. 

خودرو؛ صدرنشین معاملات

در معاملات امروز نماد خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 92 میلیارد تومان بود.

پس از خودرو، فولاد بیشترین ارزش معاملات را داشت و فملی رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد شبندر و کالا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام خودرو با تعداد 483 میلیون و 417 هزار و 9 سهم در صدر قرار گرفته است. خپارس در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خساپا تعلق داشت. دو نماد خگستر و وتجارت نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

ثبت بیشترین ریزش شاخص بورس در 3 هفته اخیر15