نمادهای پُرمعامله بازار سهام؛

رشد معاملات خُرد بورس در هفته اول دی ماه

15:19 - 1400/10/10
اقتصادنیوز: در اولین هفته معاملات دی ماه، میانگین ارزش معاملات کل بازار سهام افت 18 درصدی داشت و ارزش معاملات خرد سهام 29 درصد افزایش یافت.

به گزارش دنیای بورس و به نقل از اقتصادنیوز، در هفته اخیر شاهد رشد معاملات بازار سهام بودیم. میانگین ارزش معاملات خرد بورس 4 هزار و 115 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 3 هزار و 179 میلیاردی هفته پیشین، رشد 29 درصدی داشته است.

 

در این هفته کمترین رقم ارزش معاملات خرد به روز سه‌شنبه برمی‌گردد که ارزش معاملات خرد 3 هزار و 486 میلیارد تومان بود. بیشترین رقم هفته نیز در روز شنبه ثبت شد که به رقم 4 هزار و 868 بالغ شد. این بالاترین رقم ارزش معاملات خرد در یک ماه اخیر است.

جدول معاملات  

در این هفته سهام شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) صدرنشین جدول ارزش معاملات بود و خودرو (ایران خودرو) در صدر جدول حجم معاملات قرار داشت. در هفته اخیر، در سه روز پایانی نماد شستا بیشترین ارزش معاملات بازار را داشت. روز شنبه نماد فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و روز یکشنبه نماد شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس) بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد. 

در سه روز پایانی هفته، پس از شستا، خودرو بیشترین ارزش معاملات بازار را داشت. همچنین در روزهای شنبه، دوشنبه و سه‌شنبه خودرو بیشترین حجم معاملات بازار سهام را داشت.

رکود معاملات بازار

در هفته اخیر در روز دوشنبه به علت رشد ارزش معاملات اوراق بدهی ارزش کل معاملات بازار سهام تفاوت زیادی به روزهای دیگر داشت. روز دوشنبه معاملات کل بازار ارزشی معادل 87 هزار و 11 میلیارد تومان داشت که بالاترین رقم هفته بود. میانگین ارزش معاملات کل هفته 23 هزار و 144 تومان بود که نسبت به رقم 28 هزار و 346 میلیاردی هفته پیشین، افت 18 درصدی داشته است.

ارزش معاملات ثانویه اوراق بدهی

در هفته‌ اخیر ارزش معاملات اوراق بدهی نیز رکود نسبی داشت. مجموع ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه در هفته اخیر 89 هزار و 305 میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیشین 25 درصد کاهش داشته است. این هفته به طور میانگین سهم ارزش معاملات اوراق درآمد ثابت در بازار سهام 38 درصد بود که نسبت به سهم 27 درصدی هفته پیشین افزایش یافته است.

در آخرین روز کاری هفته ارزش معاملات اوراق با رشد 13 درصدی -نسبت به روز سه‌شنبه- به 804 میلیارد تومان رسید که 14 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود.