توقف روند نزولی شاخص کل؛

شوک مثبت سهم‌های کامودیتی به شاخص بورس

15:36 - 1400/09/24
اقتصادنیوز: در آخرین روز کاری هفته روند نزولی شاخص کل متوقف شد اما شاخص فرابورس و شاخص هم وزن ریزش کردند.

به گزارش دنیای بورس و به نقل از اقتصادنیوز، در معاملات روز چهارشنبه، 24 آذر 1400، شاخص کل بورس پایتخت با افزایش هزار و 377 واحدی نسبت به دیروز به رقم یک میلیون و 293 هزار واحد رسید. اما شاخص هم وزن افت کرد و با کاهش 960 واحدی در سطح 344 هزار و 505 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 20 واحد پائین آمد و در سطح 18 هزار و 570 واحد قرار گرفت. 

 

کاهش ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با افت 44 درصدی به رقم 5 هزار و 643 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 519 میلیارد تومان بود که 27 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام افت کرد و با کاهش 15 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 435 میلیارد تومان رسید که 43 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود. 

نمادهای تأثیرگذار بر شاخص‌ها

امروز سهم‌های کامودیتی‌محور شاخص کل بورس را سبز کردند. نمادهای «میدکو»، «فملی» و «شفن» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل داشتند و «خودرو»، «مبین» و «وغدیر» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «سمگا»، «ارفع» و «کگهر» بیشترین تاثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «زاگرس»، «آریا» و «شبصیر» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و خساپا و فولاد در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فرابورس، توسن و سغدیر پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.