تداوم خروج پول حقیقی از بازار سهام؛

رکود معاملات بورس در عمق 7 ماه

16:14 - 1400/09/21
اکوایران: امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 27 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 234 میلیارد تومان رسید که کمترین رقم در 7 ماه گذشته است.

به گزارش دنیای بورس و به نقل از اکوایران، در معاملات روز یکشنبه، 21 آذر 1400، شاخص کل بورس پایتخت با نزول 23 هزار و 730 واحدی نسبت به دیروز به رقم یک میلیون و 320 هزار واحد رسید. کاهش 23 هزار واحدی، دومین سقوط بزرگ شاخص کل بورس تهران در آذر ماه است.

شاخص هم وزن نیز افت کرد و با کاهش 5 هزار و 882 واحدی در سطح 355 هزار و 612 واحدی ایستاد. 

همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 190 واحد پائین آمد و در سطح 18 هزار و 930 واحد قرار گرفت. 

رکود معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با افت 3.7 درصدی به رقم 4 هزار و 832 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 816 میلیارد تومان بود که 38 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام افت کرد و با کاهش 27 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 234 میلیارد تومان رسید که کمترین رقم در 7 ماه گذشته است. 

ارزش معاملات خرد 46 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در روز یکشنبه شامل می‌شود. 

رکود معاملات بورس در عمق 7 ماه6

بزرگان قرمزپوش

امروز نمادهای «فملی»، «فارس» و «فولاد» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و «غکورش»، «پرداخت» و «وخاور» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «مارون» و «فرابورس» بیشترین تاثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «سغدیر»، «بمپنا» و «افرا» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و شستا و برکت در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فرابورس، فجهان و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

خروج سرمایه 

امروز برای دوازدهمین روز پیاپی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 523 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز گذشته 50 درصد افزایش داشته است.

 در معاملات روز یکشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام خودرو (شرکت ایران خودرو) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 63 میلیارد تومان بود. پس از خودرو، خساپا (شرکت سایپا) و برکت (شرکت دارویی برکت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

افزایش ارزش صف‌های بازار 

در پایان معاملات یکشنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز شنبه 83 درصد افزایش یافت و 289 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 241 درصد رشد کرد و در رقم 82 میلیارد تومان ایستاد. 

نماد سغدیر (شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر) با صف‌ خرید 47 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سغدیر، نمادهای سبجنو (شرکت سیمان بجنورد) و شاملا (شرکت معدنی املاح ایران) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به خودرو (شرکت ایران خودرو) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 31 میلیارد تومانی داشت. پس از خودرو، نمادهای وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) و اپرداز (شرکت آتیه داده پرداز) بیشترین صف فروش داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

رکود معاملات بورس در عمق 7 ماه8