تشدید کاهش ارزش معاملات؛

بورس به تعادل رسید / کاهش خرید و فروش‌ ادامه دارد

13:57 - 1400/09/14
اکوایران: امروز یکشنبه 14 آذر ماه، ارزش معاملات خرد سهام افت کرد و به پائین‌ترین رقم در 124 روز کاری گذشته از 5 خرداد 1400 تاکنون رسید.

به گزارش اکوایران، در معاملات روز یکشنبه شاخص کل بورس پایتخت پس از 4 روز سبزپوش شد و با رشد 8 هزار و 486 واحدی نسبت به دیروز به رقم یک میلیون و 343 هزار واحد رسید. 

شاخص هم وزن نیز رشد کرد و با افزایش 430 واحدی در سطح 363 هزار و 347 واحدی ایستاد. 

همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 74واحد بالا آمد و در سطح 19 هزار و 209 واحد قرار گرفت. 

هفتمین روز خروج پول حقیقی

امروز برای هفتمین روز پیاپی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 155 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

 در معاملات روز یکشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 41 میلیارد تومان بود. پس از بپاس، فسبزوار (شرکت پارس فولاد سبزوار) و غصینو (شرکت صنعتی مینو) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

بورس به تعادل رسید / کاهش خرید و فروش‌ ادامه دارد13

نمادهای تأثیرگذار بر شاخص‌ها

امروز نمادهای «فولاد»، «شبندر» و «وغدیر» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و «کگل»، «تیپیکو» و «وتجارت» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «شگویا» و «غصینو» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «وهور»، «سمگا» و «مارون» بیشترین تاثیر کاهنده را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شبندر صدرنشین است و شستا و بوعلی در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای وکبهمن، توسن و فجهان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افت ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با کاهش 13 درصدی به رقم 4 هزار و 59 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 524 میلیارد تومان بود که 13 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نیز افت کرد و با کاهش 7 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 836 میلیارد تومان رسید که پائین‌ترین رقم در 124 روز کاری گذشته از 5 خرداد 1400 تاکنون است.

روز یکشنبه ارزش معاملات خرد 70 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود. 

کاهش مازاد عرضه در بازار

در پایان معاملات یکشنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز گذشته 51 درصد کاهش یافت و 167 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 243 درصد رشد کرد و در رقم 110 میلیارد تومان ایستاد. 

نماد کالا (شرکت بورس کالای ایران) با صف‌ خرید 22 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از کالا، نمادهای فرابورس (شرکت فرابورس ایران) و مفاخر (شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به سمگا (شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 50 میلیارد تومانی داشت. پس از سمگا، نمادهای وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) و وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) بیشترین صف فروش داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

بورس به تعادل رسید / کاهش خرید و فروش‌ ادامه دارد5