قیمت سکه بالای مرز ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قرار گرفت؛

بزرگ شدن شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد چه پیامدی دارد؟

18:03 - 1400/09/10
اکوایران: شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد بزرگ شده است، اگر قیمت‌ها همگرا نشوند، شاید صادرکنندگان انگیزه یابند ارز خود را به طرقی نه در بازار متشکل بلکه در بازار آزاد بفروشند و قدرت کنترل بازار متشکل کاهش یابد.

به گزارش اکوایران، قیمت دلار آمریکا عصر روز گذشته روی 29 هزار و 110 تومان قرار داشت و در شروع معاملات امروز با رشد 110 تومانی روی 29 هزار و 220 تومان قرار گرفت. قیمت دلار در معاملات روز دوشنبه رقم‌هایی بالای 29 هزار و 500 تومان را به ثبت رساند و در روز گذشته قدری کاهش یافت. احتمال دارد قیمت دلار تا بیرون آمدن خبری مهم از مذاکرات احیای برجام زیر مرز 29 هزار و 500 تومان نوسان کند و نوسان‌گیران از قدرت اخبار برای بالا و پایین بردن قیمت استفاده و سود کسب کنند.

 

واگرایی قیمت‌ها در بازار ارز

قیمت درهم امارات حوالی ظهر امروز روی 8 هزار تومان قرار داشت و معادل درهمی قیمت دلار، 29 هزار و 384 تومان به دست می‌آمد که از قیمت دلار بازار آزاد 164 تومان بیشتر بود، شکاف بین قیمت دلار آزاد و معادل درهمی آن نسبت به روز گذشته قدری بزرگ شده بود، اما اختلاف قیمت بین دلار سنا و متشکل با بازار آزاد که در روزهای گذشته رشد شدیدی داشت، بیشتر جلب توجه می‌کرد. قیمت دلار سنا ظهر امروز 26 هزار و 645 تومان بود و 2 هزار و 575 تومان با قیمت دلار آزاد فاصله داشت. اختلاف قیمت دلار متشکل و آزاد نیز ظهر امروز نزدیک به 11 درصد بود. شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد همراه با رشد قیمت دلار در هفته اخیر بزرگ شده است. قیمت دلار آزاد با وجود این شکاف بزرگ هنوز کاهش نیافته است. احتمال دارد اگر اندازه این شکاف همین قدر بزرگ باقی بماند، صادرکنندگان انگیزه پیدا کنند که به طرقی ارز خود را نه در بازار متشکل، بلکه در بازار آزاد عرضه کنند و در این صورت، قدرت بازار متشکل در کنترل نوسانات قیمت کاهش می‌یابد.

احیای برجام به راحتی محقق نخواهد شد؟

اخباری که تا اینجای کار از مذاکرات بیرون آمده نشان می‌دهد، توافق به راحتی حاصل نخواهد شد. دیپلمات‌های اروپایی سانتریفیوژهای ایران را از جمله مسائلی عنوان کردند که در مذاکرات بر سر آن‌ها اختلاف وجود دارد و مثل اینکه هنوز مشخص نشده است که مذاکرات قرار است از جایی که در دور ششم پایان یافت آغاز شود یا خیر، با این وجود کاخ سفید هنوز بازگشت دوجانبه به برجام را بهترین گزینه در دسترس می‌داند.

بزرگ شدن شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد چه پیامدی دارد؟10

قیمت سکه بالای مرز 12 میلیون و 600 هزار تومان ایستاد

قیمت طلای جهانی در ساعت 12 و 8 دقیقه ظهر امروز روی 1778 دلار قرار داشت و نسبت به ساعت مشابه روز قبلی تغییراتی منفی را به ثبت رسانده بود، با این وجود قیمت سکه تحت تاثیر نوسان صعودی قیمت دلار افزایش یافت و در شروع معاملات امروز بالای مرز 12 میلیون و 600 هزار تومان قرار گرفت. قیمت سکه صبح امروز از عصر روز گذشته 75 هزار تومان بالاتر بود و روی 12 میلیون و 630 هزار تومان قرار داشت. حباب قیمتی سکه نیز روی 3.3 درصد قرار داشت که قدری بزرگ شده بود و از انتظارات افزایشی در بازار سکه حکایت می‌کرد.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار آمریکا در شروع معاملات امروز قدری افزایش یافت. شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد نسبت به مقادیر متعارف ماه‌های اخیر بزرگ است. قیمت درهم امارات روی مرز 8 هزار تومان ایستاد. قیمت سکه تحت تاثیر رشد قیمت طلا از مرز 12 میلیون و 600 هزار تومان عبور کرد. اندازه حباب قیمتی سکه 3.3 درصد به دست می‌آمد که قدری بزرگ شده بود و از انتظارات افزایشی در بازار سکه حکایت داشت.