پیش‌بینی نفت ۷۵ دلاری برای سال آینده

17:59 - 1400/09/10
تحلیلگران نفتی با احتمال ادامه سیاست تولید محتاطانه‌ اوپک پلاس، متوسط قیمت نفت خام برنت را در سال آینده میلادی ۷۵٫۳۳ دلار در هر بشکه پیش‌بینی می کنند.

به گزارش دنیای بورس و به نقل از کالاخبر از رویترز، نظرسنجی از ۳۹ اقتصاددان و تحلیلگر نفتی حاکی از آن است که قیمت نفت با توجه به سیاست تولید محتاطانه‌ اوپک پلاس در سال آینده میلادی بالاتر از ۷۰ دلار در هر بشکه خواهد بود. انتظار می‌رود قیمت نفت خام برنت در ۲۰۲۲ به‌طور متوسط برابر با ۷۵٫۳۳ دلار در هر بشکه باشد.

 

این تحلیلگران متوسط قیمت نفت خام آمریکا در سال آینده میلادی را  ۷۳٫۳۱ دلار در هر بشکه پیش‌بینی می‌کنند. قیمت نفت آمریکا در نظرسنجی ماه اکتبر ۷۱٫۲۱ دلار پیش‌بینی شده بود.

متوسط قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا در سال جاری میلادی طبق نظرسنجی ماه نوامبر برابر با ۶۸٫۵۲ دلار خواهد بود.

این تحلیلگران انتظار دارند ائتلاف اوپک پلاس به رویکرد محتاطانه‌ خود برای افزایش عرضه نفت به بازار ادامه دهد، اما انتظار نمی‌رود این گروه به مدت طولانی نفت را بالای ۸۰ دلار در هر بشکه نگه دارد چون در صورت بالا ماندن قیمت نفت، احتمال تسریع روند افزایش تولید نفت شیل آمریکا وجود دارد.

قیمت نفت از روز جمعه رو به کاهش بوده و بسیار نزدیک به پیش‌بینی اوپک یعنی ۷۱٫۲۵ دلار برای نفت برنت و ۶۸٫۵۲ دلار برای نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا معامله می‌شود.

اجلاس ائتلاف اوپک پلاس در روز پنجشنبه برگزار می‌شود تا در مورد ادامه روند افزایش تولید در ابتدای سال آینده میلادی با توجه به انتظار مازاد عرضه در بازار و همچنین شیوع نوع جدید کرونا تصمیم‌گیری شود. تمام بازارها ازجمله بازار نفت نگران پیامدهای وضع دوباره قرنطینه‌ها و محدودیت‌های رفت‌وآمد برای اقتصاد و تقاضای نفت هستند.