توافق احتمالی ایالات متحده آمریکا و اروپا بر حذف محدوده زمانی تعرفه صادرات؛

لغو تعرفه‌های ترامپ در بازار فولاد و آلومینیوم

11:17 - 1400/08/10
در شرایطی که کمبود انرژی و رشد مستمر قیمتی ایجاد شده در نرخ آن تولیدکنندگان محصولات صنعتی و به خصوص واحدهای تولید فلزات پایه در کشورهای اروپایی را با چالش افزایش هزینه تولید، کاهش سودآوری و حتی در مواردی غیراقتصادی شدن تولید مواجه کرده بود؛ اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا به توافقی جدید برای لغو تعرفه صادرات آلومینیوم و فولاد نزدیک می‌شوند.

به گزارش اکوایران، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا توافق کردند که به جنگ تجاری و  مناقشه که با وضع تعرفه بر فولاد و آلومینیوم توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در سال 2018 تحمیل شده بود، پایان دهند. وضع تعرفه و سیاست‌های محدودکننده تجارت جهانی در  عین تحمیل فشار بر صنایع به کاهش سرعت رشد اقتصادی در دنیا منجر می‌شود. این موضوع در شرایطی که ظرف سه‌ماهه سوم سال جاری میلادی از میزان رشد اقتصادی کشورهای مختلف دنیا کاسته شده از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. در این شرایط لغو محدودیت‎‌های تجاری می‌تواند با بهبود وضعیت تولیدات صنعتی از بهبود رشد تولید ناخالص داخلی در دنیا حمایت کند.

 

آغاز تنش تجاری میان اروپا و آمریکا در سال 2018

در سال 2018 تنش های تجاری میان اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا افزایش یافت. دولت ترامپ به دلایل امنیت ملی تعرفه های ۲۵ و ۱۰ درصدی بر واردات فولاد و آلومینیوم از اتحادیه اروپا اعمال کرد. در روز 31 ماه مه سال 2018 ویلبر راس، وزیر بازرگانی ایالات متحده در آن زمان خبر از افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیم اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک داد.

این خبر با واکنش ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا مواجه شد و وی تصریح کرد: اعمال افزایش تعرفه آمریکا غیر قابل قبول است. امروز روز بدی برای دنیای تجارت است و ما از منافع اروپا دفاع خواهیم کرد.

در عین حال دولت آمریکا، اتحادیه اروپا را به اعمال تعرفه بر واردات خودروها و قطعات خودرو تهدید کرد. اما لوموان با ابراز تعجب از بی‌اطلاعی مسئولین دولت ترامپ مبنی بر اینکه کارخانه‌های خودورساز اروپایی در خاک آمریکا هستند و برای آمریکایی‌ها اشتغال ایجاد کرده‌اند، گفت: اقدامات اروپا متناسب با اقدام آمریکا خواهد بود تا از افزایش تنش در جنگ تجاری خودداری شود.

مانفرد وبر رئیس فراکسیون محافظه کاران پارلمان اروپا در حساب توئیتری خود نوشت : اروپا به دنبال جنگ تجاری نیست اما اگر دونالد ترامپ تصمیم بگیرد که با اروپا هم‌چون یک دشمن رفتار کند، چاره‌ای جز دفاع از صنایع، مشاغل و منافع اروپا نداریم. ما در برابر این تصمیم آمریکا ساکت نخواهیم نشست.

عزم دولت بایدن در رفع مناقشات تجاری

ظرف 2 سال اخیر منقشات تجاری دو طرف در چگونگی تجارت کالاهای مختلف از گوشت تا هواپیمای مسافری ادامه داشت و مذاکراتی نیز برای به نتیجه رسیدن در خصوص وضعیت تجاری دو کشور برقرار شد. در دوران ریاست‌ جمهوری ترامپ این مذاکرات با سرعت کمی پیش رفت اما با روی کار آمدن بایدن روند مذاکرات وضعیتی مطلوب‌تر به خود گرفت.

در 5 مارس 2021، دو طرف توافق کردند که تمامی تعرفه‌های تلافی جویانه بر صادرات اعمال شده در مناقشات ایرباس و بوئینگ را برای یک دوره 4 ماهه به حالت تعلیق درآورند و مذاکره ادامه یابد. در اواسط ژوئن 2021، دو طرف به توافق رسیدند تا آتش‌بس تعرفه‌ای درخصوص فروش هواپیماهای بزرگ غیرنظامی به مدت پنج سال تمدید شود. در هفدم ماه مه سال جاری میلادی نیز دو طرف به توافق رسیدند تا هیچ افزایش تعرفه دیگری در رابطه با صادرات فولاد و آلومینیوم اعمال نخواهد شد. همچنین دو طرف توافق کردند که یک شورای تجارت و فناوری برای تعادل مجدد زنجیره‌های تامین جهانی  نیمه هادی‌ها ایجاد کنند

 در این شرایط رویترز در روز شنبه 30 اکتبر در خبری اعلام کرد ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا به زودی به توافقی جدید در خصوص حذف تعرفه‌های واردات فولاد و آلومینیوم به آمریکا دست خواهند یافت. حذف تعرفه‌ها احتمالا از انتهای نوامبر اجرایی می‌شود و در آن اجازه واردات  4.3 میلیون تن فولاد از اروپا به امریکا بدون تعرفه داده خواهد شد. جزئیات بیشتر در خصوص این طرح در ادامه منتشر می‌شود.

.