هفتمین روز خروج نقدینگی حقیقی؛

تقاضای حقوقی‌ شاخص بورس را سبز کرد

14:34 - 1400/08/04
در روزی که اغلب نمادهای بازار سهام کاهش قیمت داشتند و شاخص هم‌وزن بیش از 3 هزار واحد افت کرد، افزایش تقاضای حقوقی در نمادهای بزرگ بازار شاخص بورس را اندکی بالا کشید.

به گزارش دنیای بورس و به نقل از اقتصادنیوز، در معاملات امروز، سه‌شنبه چهارم آبان 1400، شاخص کل بورس پایتخت نسبت به روز دوشنبه 336 واحد رشد کرد و به رقم یک میلیون و 384 هزار و 469 واحد رسید. 

شاخص هم وزن نیز امروز با کاهش 3 هزار و 632 واحدی در سطح 376  هزار و 526 واحدی ایستاد. 

همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 5 واحد پائین آمد و در سطح 19 هزار و 671 واحد قرار گرفت.

رشد تقاضای حقوقی 

در روزی که اغلب نمادهای بازار سهام کاهش قیمت داشتند و شاخص هم‌وزن بیش از 3 هزار واحد افت کرد، افزایش تقاضای حقوقی در نمادهای بزرگی چون نوری، فولاد، کچاد و پارسان شاخص بورس را اندکی بالا کشید. در این نمادها سهم حقوقی‌ها از خریدها بیش از سهم آن‌ها از فروش‌ها بود. 

امروز نمادهای شاخص‌ساز بورس «شپدیس»، «نوری»، «فولاد»، «کچاد»، «پارسان»، «وغدیر»، «شتران»، «کالا»، «خراسان»، «فملی»، «اپال»، «بوعلی»، «خودرو»، «پارس»، «فاسمین»، «شبندر»، «شیراز» و «فخوز» بودند که بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند.

همچنین سه نماد «شفن»، «شخارک» و «وپارس» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند. 

تقاضای حقوقی‌ شاخص بورس را سبز کرد4

سهم های تاثیرگذار بر شاخص فرابورس

در فرابورس نیز نمادهای «غصینو»، «دماوند» و «سمگا» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «آریا»، «فرابورس» و «هرمز» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

پرتراکنش‌ترین نمادها

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس فسبزوار صدرنشین است و شپنا و فولاد در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز فجهان، توسن و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

هفتمین روز خروج سهامداران حقیقی

روز سه‌شنبه برای هفتمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 452 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. در مجموع 7 روز اخیر 3 هزار و 679 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار سهام خارج شده است.

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام وپارس (بانک پارسیان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 40 میلیارد تومان بود. پس از وپارس، شفن (شرکت پتروشیمی فناوران) و شاراک (شرکت پتروشیمی شازند اراک) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

تداوم ریزش ارزش معاملات خرد 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 6 هزار و 820 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌دوشنبه 82 درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات اوراق بدهی نیز به هزار و 814 میلیارد تومان رسید که 26 درصد کل معاملات بازار را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد نیز با افت 2 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 968 میلیارد تومان رسید. این کمترین رقم ارزش معاملات خرد در 83 روز کاری اخیر از 29 خرداد ماه تاکنون است.

افزایش ارزش صف‌های خرید پایانی بازار 

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 46 درصد رشد کرد و در رقم 286 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به دوشنبه 48 درصد کاهش یافت و 272 میلیارد تومان شد. 

نماد انرژی3 (سایر اشخاص بورس انرژی) با صف‌ خرید 138 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از انرژی3، نمادهای اتکای (بیمه اتکایی ایرانیان) و کالا (شرکت بورس کالای ایران) بیشترین صف خرید را داشتند.  

همچنین بخوانید

بیشترین صف فروش نیز به نماد وسرضوی (شرکت سهام عدالت استان خراسان رضوی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 30 میلیارد تومانی داشت. پس از وسرضوی، لپارس (شرکت پارس الکتریک) و خنصیر (شرکت مهندسی نصیر ماشین) بیشترین صف فروش داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

تقاضای حقوقی‌ شاخص بورس را سبز کرد5