ریزش سنگین شاخص‌های بورس در اولین روز آبان ماه؛

حمله خرس‌های بورس به تالار سعادت آباد

09:55 - 1400/08/03
در روز شنبه شاخص کل سقوط سنگین 28 هزار واحدی را ثبت کرد.

 

به گزارش دنیای بورس و به نقل از اقتصادنیوز ، در معاملات اولین روز هفته شاخص کل بورس برای دومین روز متوالی سقوط کرد و شاخص هم وزن بیشترین ریزش پائیز را پشت سر گذاشت.   

اعداد سرخ تابلوی بورس

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در 30 دقیقه ابتدایی 15 هزار واحد افت کرد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز چهارشنبه 28 هزار و 688 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 407 هزار و 668 واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز در پایان معاملات امروز 9 هزار و 183 واحد نسبت به روز چهارشنبه پائین آمد و در رقم 388 هزار و 78 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 290 واحد افت کرد و به رقم 19 هزار و 957 واحد رسید.

حمله خرس‌های بورس به تالار سعادت آباد11

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 53 نماد رشد قیمت داشتند که 35 نماد بورسی و 18 نماد فرابورسی بودند. همچنین 427 نماد کاهش قیمت داشتند که 304 نماد بورسی و 123 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 10 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 87 درصد بازار افت قیمت داشتند.

پنجمین روز خروج سهامداران حقیقی

روز شنبه برای پنجمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 768 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.  در مجموع 5 روز اخیر 2 هزار و 549 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار سهام خارج شده است.

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام آریان (شرکت پارس آریان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 109 میلیارد تومان بود. پس از آریان، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و پارسان (شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

خلق یارانه جدید از حساب ۴۲۰۰/در اکوایران ببینید:

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «پارسان»، «پارس» و «شپدیس» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند. 

همچنین سه نماد «فولاد»، «اپال» و «کالا» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «زاگرس» و «شگویا» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «هرمز»، «غصینو» و «بپاس» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس فولاد صدرنشین است و فسبزوار و شتران در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز توسن، فجهان و فرابورس پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش صف‌های فروش پایانی 

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 30 درصد افت کرد و در رقم 231 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به چهارشنبه 381 درصد افزایش یافت و 977 میلیارد تومان شد. 

نماد انرژی3 (سایر اشخاص بورس انرژی) با صف‌ خرید 130 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از انرژی3، نمادهای «های وب» (شرکت داده گستر عصر نوین-های وب) و «سیمرغ» (شرکت سیمرغ) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به وبملت (بانک ملت) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 163 میلیارد تومانی داشت. پس از وبملت، شفن (پپتروشیمی فناوران) و شاراک (شرکت پتروشیمی شازند اراک) بیشترین صف فروش داشتند.

رشد اندک ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 15 هزار و 622 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌چهارشنبه 63 درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات اوراق بدهی نیز به 7 هزار و 903 میلیارد تومان رسید که 50 درصد کل معاملات بازار را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد نیز با رشد 5 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 491 میلیارد تومان رسید.

فولاد و خودرو صدرنشینان جدول ارزش معاملات

در معاملات امروز فولاد (شرکت فولاد مبارکه اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 307 میلیارد تومان بود.

پس از فولاد، فملی بیشترین ارزش معاملات را داشت و کالا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد شتران و خودرو در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

همچنین بخوانید

در جدول حجم معاملات امروز نیز خودرو (ایران خودرو) با تعداد 370 میلیون و 691 هزار و 245 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به فولاد تعلق داشت. کرمان و خپارس نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

حمله خرس‌های بورس به تالار سعادت آباد19