رشد اندک ارزش معاملات خرد؛

فولاد؛ صدرنشین بورس شد/خروج 2.5 تریلیون تومان از بازار

15:19 - 1400/08/01
روز شنبه برای پنجمین روز متوالی پول حقیقی از بازار سهام خارج شد و در مجموع 5 روز اخیر 2 هزار و 549 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار سهام خارج شده است.

به گزارش دنیای بورس و به نقل از اقتصادنیوز، در معاملات امروز، شنبه اول آبان 1400، شاخص کل بورس پایتخت نسبت به روز چهارشنبه 28 هزار و 688 واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و 407 هزار واحد رسید. سقوط 28 هزار واحدی بیشترین کاهش شاخص کل در 7 روز کاری گذشته از 20 مهرماه به این سو است. 

شاخص هم وزن نیز با کاهش 9 هزار و 183 واحدی در سطح 388 هزار و 78 واحدی ایستاد. ریزش 9 هزار واحدی شاخص هم وزن نیز بیشترین افت این شاخص در پائیز امسال است. 

همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 290 واحد پائین آمد و در سطح 19 هزار و 957 واحد قرار گرفت.

سریال خروج سهامداران حقیقی

روز شنبه برای پنجمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 768 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.  در مجموع 5 روز اخیر 2 هزار و 549 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار سهام خارج شده است.

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام آریان (شرکت پارس آریان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 109 میلیارد تومان بود. پس از آریان، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و پارسان (شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

فولاد؛ صدرنشین بورس شد/خروج 2.5 تریلیون تومان از بازار13

سهم های تاثیرگذار بر شاخص بورس

امروز نمادهای «پارسان»، «پارس» و «شپدیس» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند. 

همچنین سه نماد «فولاد»، «اپال» و «کالا» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

سهم های تاثیرگذار بر شاخص فرابورس

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «زاگرس» و «شگویا» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «هرمز»، «غصینو» و «بپاس» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

پرتراکنش‌ترین نمادها

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس فولاد صدرنشین است و فسبزوار و شتران در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز توسن، فجهان و فرابورس پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

رشد اندک ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 15 هزار و 622 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌چهارشنبه 63 درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات اوراق بدهی نیز به 7 هزار و 903 میلیارد تومان رسید که 50 درصد کل معاملات بازار را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد نیز با رشد 5 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 491 میلیارد تومان رسید.

افزایش ارزش صف‌های فروش پایانی 

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 30 درصد افت کرد و در رقم 231 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به چهارشنبه 381 درصد افزایش یافت و 977 میلیارد تومان شد. 

نماد انرژی3 (سایر اشخاص بورس انرژی) با صف‌ خرید 130 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از انرژی3، نمادهای «های وب» (شرکت داده گستر عصر نوین-های وب) و «سیمرغ» (شرکت سیمرغ) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به وبملت (بانک ملت) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 163 میلیارد تومانی داشت. پس از وبملت، شفن (پپتروشیمی فناوران) و شاراک (شرکت پتروشیمی شازند اراک) بیشترین صف فروش داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

فولاد؛ صدرنشین بورس شد/خروج 2.5 تریلیون تومان از بازار15