گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار سهام؛

سقوط یک پله‌ای شاخص هم‌وزن بورس تهران

17:18 - 1400/07/25
امروز 25 مهر 1400 در پایان معاملات نماگرهای بازار سهام تهران افت کردند و نیم تریلیون تومان نقدینگی حقیقی از بورس خارج شد.

 

به گزارش دنیای بورس و به نقل از اقتصادنیوز، امروز پس از یک روز وقفه بار دیگر پول حقیقی از بازار خارج شد و شاخص کل بورس هزار و 395 واحد نزول کرد و به سطح یک میلیون و 436 هزار واحد رسید.

غلبه سمت قرمزپوش بازار

امروز در ابتدای معاملات روند شاخص بورس صعودی شد و شاخص کل در نیم ساعت ابتدایی بیش از 6 هزار واحد رشد کرد. اما پس از آن روند بازار نزولی شد و در پایان معاملات شاخص با نزول هزار و 395 واحدی نسبت به روز شنبه به سطح یک میلیون و 436 هزار و 69 واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز با افت 3 هزار و 868 واحدی در سطح 398 هزار و 302 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابوس 142 واحد افت کرد و در سطح 20 هزار و 413 واحد قرار گرفت.

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 129 نماد رشد قیمت داشتند که 95 نماد بورسی و 34 نماد فرابورسی بودند. همچنین 356 نماد کاهش قیمت داشتند که 248 نماد بورسی و 108 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 26 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 72 درصد بازار افت قیمت داشتند.

سقوط یک پله‌ای شاخص هم‌وزن بورس تهران18

 لیدرهای بازار

امروز نمادهای «شپنا»، «حکشتی» و «خودرو» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند. 

همچنین سه نماد «فملی»، «شستا» و «شپدیس» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «فرابورس» و «فجهان» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «زاگرس»، «شراز» و «اتکای» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و شپنا و فملی در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز توسن، دی و فجهان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

 خروج پول حقیقی

روز یکشنبه پس از یک روز وقفه بار دیگر ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 557 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.  

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام وگردش (بانک گردشگری) داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 51 میلیارد تومان بود. پس از وگردش، شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) و فولاد (شرکت فولاد مبارکه) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

افزایش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 6 هزار و 728 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌شنبه 14 درصد کاهش یافته است. اما ارزش معاملات خرد با رشد 24 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 6 هزار و 747 میلیارد تومان رسید. 

ارزش معاملات اوراق درآمد ثابت نیز با رشد 40 درصدی به 352 میلیارد تومان رسید که 5 درصد ارزش معاملات بازار سهام را شامل می‌شود.

افزایش ارزش صف‌های فروش

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 50 درصد افت کرد و در رقم 646 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به شنبه 500 درصد افزایش یافت و 288 میلیارد تومان شد. 

نماد انرژی3 (سایر اشخاص بورس انرژی) با صف‌ خرید 260 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از انرژی3، نمادهای فاسمین (شرکت کالسیمین) و کروی (شرکت توسعه معادن روی ایران) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به شکربن (شرکت کربن ایران) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 40 میلیارد تومانی داشت. پس از شکربن، وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) و کالا (شرکت بورس کالای ایران) بیشترین صف فروش داشتند.

شستا و دی صدرنشینان جدول معاملات

در معاملات امروز سهام شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 264 میلیارد تومان بود.

پس از شستا، فملی بیشترین ارزش معاملات را داشت و شپنا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد فولاد و کاما در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

همچنین بخوانید

در جدول حجم معاملات امروز نیز دی (بانک دی) با تعداد 707 میلیون و 718 هزار و 695 سهم در صدر قرار گرفته است. پس از دی، خودرو در رتبه دوم قرار گرفت و رتبه سوم به کرمان تعلق داشت. خساپا و فلوله نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

سقوط یک پله‌ای شاخص هم‌وزن بورس تهران3