افزایش تولید نفت روسیه رکورد ۱۳ ماهه زد

10:26 - 1400/07/11
رشد تولید نفت روسیه در سپتامبر ازسرگرفته شد و بیشترین افزایش را در مقایسه با ۱۳ ماه گذشته داشت.

به گزارش اقتصادنیوز و به نقل از کالاخبر، آمار وزارت انرژی روسیه نشان داد این کشور ماه میلادی گذشته ۴۳.۸۶ میلیون تن نفت خام و میعانات تولید کرده است که معادل ۱۰.۷۱۶ میلیون بشکه در روز بوده است. نرخ تولید سپتامبر ۲.۶ درصد بالاتر از اوت بود که تولید گازپروم در بزرگترین کارخانه تصفیه میعانات در سیبری غربی به دنبال یک آتش سوزی کاهش پیدا کرد.

 

تحت توافقی که بین اوپک و متحدانش منعقد شد، این گروه تولیدش را از اوت هر ماه ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می دهد که از این رقم، یک چهارم سهم روسیه است. این افزایش تولید ادامه پیدا خواهد کرد تا محدودیت عرضه ای که در اوج بحران پاندمی به اجرا گذاشته شده بود خاتمه پیدا کند. نشست بعدی وزیران اوپک پلاس برای دوشنبه هفته جاری برنامه ریزی شده است.

ارزیابی پایبندی روسیه به توافق محدودیت عرضه دشوار است زیرا آمار رسمی به صورت کلی اعلام می شود و شامل نفت و میعانات است که مشمول توافق محدودیت عرضه قرار نمی گیرد. اگر تولید میعانات روسیه به سطح پیش از آتش سوزی در کارخانه گازپروم بهبود پیدا کند که حدود ۸۸۰ هزار بشکه در روز است، در این صورت تولید روزانه نفت در سپتامبر حدود ۹.۸۳ میلیون بشکه بوده که ۱۳۰ هزار بشکه در روز بالاتر از سهمیه سپتامبر است.

طبق آخرین آمار آژانس بین المللی انرژی، نرخ پایبندی روسیه به توافق نفتی از ۹۵ درصد در ژوییه به ۹۲ درصد در اوت کاهش پیدا کرد که پایین ترین نرخ در میان تولیدکنندگان بزرگ اوپک پلاس بود و عرضه نفت این کشور به ۹.۷۱ میلیون بشکه در روز رسید.

بر اساس گزارش بلومبرگ، همه تولیدکنندگان بزرگ به جز روس‌نفت و گازپروم نفت تولیدشان را ماه گذشته در مقایسه با اوت افزایش دادند. اگرچه روس‌نفت که عامل بیش از یک سوم تولید روسیه است، ۰.۳ درصد نفت کمتری در ماه گذشته استخراج کرد، تولید "باش نفت" که زیرمجموعه این شرکت بوده و آمارش جداگانه ارائه می شود، ۱۸.۲ درصد افزایش داشت. اسلاونفت که جوینت ونچر بین روس‌نفت و گازپروم نفت است تولیدش را ۹.۹ درصد افزایش داد. تولید تولیدکنندگان کوچکتر شامل گازپروم ۱۱.۶ درصد افزایش یافت.